apteczka domowa
Ploegerson z Unsplash

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do konieczności posiadania w domu produktów medycznych pierwszej potrzeby. Apteczka domowa zapewnia bezpieczeństwo w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji i zaradzenia różnego rodzaju dolegliwościom i urazom – od przeziębienia, biegunki, po drobne skaleczenia i potrzebę zabezpieczenia rany czy zwichnięcia do czasu np. konsultacji z lekarzem. Niemal w każdym domu znajdują się podstawowe leki i materiały opatrunkowe. Nie ma przepisów określających, co powinno się znaleźć w domowej apteczce. Pozostaje nam zdroworozsądkowe podejście i czujność na być może zmieniające się potrzeby mieszkańców domu. Warto też choćby dwa razy w roku zrobić przegląd apteczki i wyeliminować z niej środki, które straciły już ważność.

Apteczka domowa – podstawowe wyposażenie

Zawartość domowej apteczki jest kluczowa. Odpowiedni dobór jej wyposażenia umożliwia odpowiednią reakcję na naruszenie lub zagrożenie stanu zdrowia. Na liście podstawowych środków i produktów medycznych, które powinny znaleźć się w każdym domu są:

  • materiały opatrunkowe – plastry, jałowe gaziki i kompresy, bandaże półelastyczne i elastyczne;
  • środki dezynfekcyjne – woda utleniona, spirytus salicylowy, czy roztwory typu Octenisept;
  • leki łagodzące ból i dolegliwości takie jak gorączka, biegunka (wraz z preparatami zapobiegającymi odwodnieniu), czy kaszel. Leki przyjmowane przewlekle lepiej przechowywać w osobnym miejscu, by nie dopuścić do sytuacji przypadkowego zażycia leku np. przez dziecko;
  • akcesoria – nożyczki, termometr, ciśnieniomierz oraz pulsoksymetr (szczególnie od czasu pandemii koronawirusa).

W razie wątpliwości co do wskazanej zawartości apteczki domowej, w szczególności zaś leków, które powinny się w niej znaleźć, można poradzić się lekarza rodzinnego.

Pamiętaj! Apteczka domowa powinna być przechowywana w odpowiednim miejscu – suchym, chłodnym i zacienionym. Nadmierna wilgoć (np. w łazience) może negatywnie wpłynąć na właściwości wielu elementów wyposażenia apteczki, takich jak materiały opatrunkowe.

Materiały opatrunkowe – które z nich wybrać?

Materiały opatrunkowe stanowią elementarne wyposażenie domowej apteczki. Podobno najwięcej wypadków przydarza się właśnie w domu. Dlatego odpowiedni dobór plastrów, czy bandaży, może wybawić nas z niejednej opresji, pomóc poszkodowanemu na miejscu zdarzenia, nim zrobi to ratownik (w przypadku poważniejszych, wymagających ingerencji służb medycznych sytuacji). Jakie materiały opatrunkowe wybrać, by czuć się przygotowanym do udzielenia niezbędnej pomocy naszym najbliższym lub gościom? Podpowiadamy.

  1. Materiały opatrunkowe, bezpośrednio stykające się z raną, minimalizujące ryzyko infekcji. Powinny to być jałowe gaziki (opatrunki gazowe), czy kompresy różnej wielkości.
  2. Plastry – i to różne rodzaje. Od gotowych do użycia plastrów na otarcia, pęcherze, po przylepce płócienne na szpuli, które pozwalają na dopasowanie, odcięcie odpowiedniej długości plastra do opatrunku zabezpieczającego ranę.
  3. Bandaże (zwykłe, elastyczne i bandaże półelastyczne) oraz opaski różnej szerokości, które pozwolą optymalnie przytrzymać opatrunek i zabezpieczyć ranę czy innego rodzaju uraz.
  • Do przytrzymania opatrunku na odpowiednim, raczej łatwo dostępnym miejscu, często wystarczy zwykły bandaż dziany. Warto zaopatrzyć się w różne jego szerokości np. 4 cm, 8 cm i 15 cm.
  • Do usztywnienia i unieruchomienia kontuzjowanej części ciała warto wybrać natomiast bandaż elastyczny. I w tym przypadku dobrze jest mieć w apteczce różne jego szerokości (np. 8 cm, 12 cm i 15 cm).

Bandaże półelastyczne sprawdzą się najlepiej w zabezpieczeniu opatrunkiem ran, umiejscowionych na trudniejszych do owinięcia częściach ciała (np. stawy). Bandaże półelastyczne należą do grupy opasek dzianych, jednak cechują się większą elastycznością i dzięki temu większym obszarem zastosowań (w porównaniu ze zwykłymi bandażami dzianymi).