ból pleców

W dzisiejszych czasach coraz częściej skarżymy się na uporczywe bóle krzyża, pleców czy karku. Ich przyczyną jest prowadzony przez nas tryb życia. Praca przy komputerze lub na stojąco, źle dobrany materac, na którym śpimy czy nieprawidłowa pozycja spania – to wszystko sprawia, że na co dzień zmagamy się z uporczywym bólem, który w poważny sposób utrudnia nam codzienne funkcjonowanie.

Palący problem

Problem bólu pleców jest coraz powszechniejszy. Śmiało można powiedzieć, że stanowi on jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, dotykających społeczeństwa krajów rozwiniętych. Przyczyny bólu mogą być różne. Kto z nas nie słyszał o takich chorobach, jak „rwa kulszowa”, „dyskopatia” czy „zapalenie korzonków”? Nie zawsze jednak, dolegliwości bólowe można łączyć z tymi schorzeniami.

Przeciążenia

W znakomitej większości przypadków, problemy bólu pleców są związane z przeciążeniami, na które narażamy swój kręgosłup podczas wykonywania codziennych czynności. Według różnych badań, jedynie od 2 do 3 proc. przypadków występowania dolegliwości bólowych można łączyć z innymi przyczynami, niż urazy mechaniczne. Odczuwany przez nas ból jest więc najczęściej spowodowany tym, że „krzywo śpimy”, nieprawidłową postawą siedzenia czy tak powszechnym garbieniem się. Złe nawyki postawy doprowadzają do dużego obciążenia kręgosłupa. Utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała przez lata, skutkuje uszkodzeniem krążków międzykręgowych, a to z kolei jest źródłem odczuwanego przez nas bólu.

Leczenie przyczyn, nie objawów

Aby skutecznie zaradzić męczącym nas dolegliwościom bólowym, nie wystarczy stosowanie środków przeciwbólowych. Zwalczanie tylko i wyłącznie skutków, a nie przyczyny nie umniejsza problemu, a w niektórych przypadkach może go nawet pogłębić. Jeżeli chcemy na stałe uśmierzyć męczący nas ból, przede wszystkim należy zwalczyć czynnik sprawczy. Do tego celu niezbędna jest właściwa diagnostyka, która dokładnie wskaże źródło bólu zaistniałego problemu i pozwoli go zwalczyć.

Jedną z najpopularniejszych metod oznaczania rzeczywistego źródła bólu oraz ustalenia metody jego zwalczenia jest metoda nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. W niej każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. W związku z czym wymaga odrębnej metody diagnostycznej i indywidualnie dobranego sposobu leczenia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.mckenzie.pl.