Co daje nam nuda
Sharon McCutcheon z Unsplash

Nuda wzbudza w nas same negatywne skojarzenia. Zazwyczaj myślimy o niej w kontekście czasu niskiej jakości, który został zmarnowany. Współczesny świat ceni sobie produktywność. Nic dziwnego, że każdą chwilę chcemy wykorzystać w 100%. Niestety nie zawsze tak się da. Ponadto niesie to ze sobą pewne zagrożenia. W naszym artykule zdradzamy, co daje nam nuda.

Spis treści:

  1. Kult produktywności a przewlekłe zmęczenie
  2. Eksperyment psychologiczny dotyczący nudy
  3. Nuda to nastrój, który trwa dłużej niż emocje
  4. Co daje nam nuda?
  5. Nuda to intensywna praca mózgu
  6. Nuda chroniczna a depresja
  7. Dlaczego młodzi ludzie nudzą się szybciej niż starsi?
  8. Dlaczego ludzie inteligentni potrzebują więcej bodźców intelektualnych?
  9. Zalety nudy – odpoczynek i kreatywne pomysły

Kult produktywności a przewlekłe zmęczenie

Czy wiesz, że nasi przodkowie musieli pracować znacznie ciężej niż my? Automatyzacja przemysłu i rolnictwa dała nam więcej czasu wolnego. Możemy go spożytkować na różne sposoby. Niektórzy po pracy pędzą na kurs językowy, drudzy na siłownię, a jeszcze inni na warsztaty z samorozwoju. Nie ma w tym nic złego. Bardzo często jednak zapominamy o tym, że wolny czas jest nam też potrzebny do wypoczynku, niekoniecznie tego zaplanowanego z ołówkiem w ręku.

Eksperyment psychologiczny dotyczący nudy

Czy wiesz, że przeprowadzono eksperyment psychologiczny, w którym każdy mógł wybrać nudę lub rażenie prądem. Zdecydowana większość postawiła na rażenie prądem. Nawet nieprzyjemne doznania wydają nam się bardziej atrakcyjne od nudy. Dlaczego tak się dzieje? Niewątpliwie wpływ na to ma negatywny obraz nudy. Z drugiej strony wiele z nas nie lubi pozostawać sam na sam ze swoimi myślami, bo pewne zdarzenia z przeszłości nie zostały należycie przepracowane.

Nuda to nastrój, który trwa dłużej niż emocje

Czym różni się nuda od emocji? Te drugie trwają krótką chwilę, choć czasem wydaje nam się, że nas zalewają i po ich doświadczeniu już się nie podniesiemy. Nuda to nastrój, który trwa nieco dłużej. Może to być dzień, tydzień czy miesiąc.

Co daje nam nuda?

Chwilowa nuda ma twórczy charakter. Gdy np. nudzimy się w pociągu, możemy wyciągnąć książkę lub otworzyć na smartfonie jakiś ciekawy portal. Zdobyte w ten sposób przypadkowe informacje mogą okazać się dla nas bardzo przydatne. Co ciekawe podczas nudy nie musimy nic robić, możemy pozwolić swobodnie biegnąć myślom, a wtedy w naszej głowie zrodzą się ciekawe pomysły, a być może także rozwiązania pewnych problemów.

Nuda to intensywna praca mózgu

Co ciekawe, krótkotrwała nuda jest dla nas korzystna. Wówczas mózg pasuje niezwykle intensywnie. Budzi to naszą kreatywność. Mózg szuka połączeń między pewnymi zdarzeniami i w rezultacie w naszej głowie rodzą się ciekawe rozwiązania. Czasem przez przypadek możemy wpaść na to, jak rozkręcić swoją firmę, aby ta generowała wyższe dochody.

Nuda chroniczna a depresja

Niestety czasem zdarza się nuda chroniczna. Ta destrukcyjnie wpływa na nasze zdrowie i życie. Może popychać nas w ramiona depresji. Wtedy całe życie jawi się jako jałowe, nudne i bezcelowe. Na to nie należy pozwolić. Chroniczna nudna i brak chęci do życia należy leczyć pod bacznym okiem psychiatry/psychologa.

Dlaczego młodzi ludzie nudzą się szybciej niż starsi?

Czy wiesz, że młodzi ludzie nudzą się szybciej niż starsi? Z czego wynika ta zależność? Okazuje się, że z wiekiem dojrzewa kora przedczołowa. W rezultacie nie potrzebujemy wciąż nowych bodźców, aby z zaangażowaniem zająć się jakimś zadaniem. Młodzi ludzie mają ją niedojrzałą, dlaczego nieustannie poszukują stymulacji. Nie zawsze wybierają tutaj właściwą drogę, czasem ocierają się o brawurę i podejmują się udziału w niebezpiecznych formach rozrywki.

Dlaczego ludzie inteligentni potrzebują więcej bodźców intelektualnych?

Czy wiesz, że ludzie inteligentni potrzebują więcej bodźców intelektualnych? Dobrze czują się w zawodach wymagających kreatywności – w reklamie, nauce czy sztuce. Męczy ich monotonia w pracy oraz powtarzalne czynności. Ludzie inteligentni tak bardzo nie lubią rutyny, że często w trakcie nudnych zajęć wymyślają sposoby na ich usprawnienie. Automatyzacja pewnych czynności zdejmuje z ich barków nieprzyjemne czynności lub pozwala wydatkować na nie mniej czasu.

Zalety nudy – odpoczynek i kreatywne pomysły

Jeśli zastanawiasz się, co daje nam nuda, musisz wiedzieć, że jej odrobina pozwala odpocząć i wpaść na twórcze rozwiązania. Niestety jej nadmiar szkodzi. Chroniczna nuda prowadzi do depresji i prób samobójczych. Nie bójmy się jej, gdy tylko przez chwilę zagości w naszym życiu. Gdy jej obecność się przedłuża, musimy ją wyprosić, zmieniając coś w swoim życiu.