Zdrowe kosmetyki do różnego rodzaju typów cery
Grafika dostarczona przez partnera

Młody, zdrowy i zadbany wygląd skóry twarzy to priorytet chyba każdej kobiety – w końcu, jak cię widzą, tak cię piszą. Każda z nas chce jak najdłużej cieszyć się promienną, świeżą cerą. Zmęczona, pozbawiona naturalnego blasku skóra twarzy, przesuszona lub przetłuszczona, zamiast dodać właścicielce uroku, niestety jedynie dodaje jej lat.

W dzisiejszych czasach na rynku dostępna jest szeroka gama produktów do pielęgnacji twarzy… która może wydawać się nawet zbyt szeroka, gdy stajemy przed półką z kosmetykami i próbujemy wybrać spośród nich najlepszy dla siebie. Aby ten wybór sobie ułatwić, warto wcześniej sprawdzić, jaki mamy typ cery, jakiej pielęgnacji ona potrzebuje i jakie produkty będą dla niej najkorzystniejsze.

 

Naturalne = najlepsze

Dlaczego specjaliści zalecają stosowanie naturalnych kremów do twarzy oraz innych preparatów wyprodukowanych na bazie naturalnych składników? Otóż zawierają one najcenniejsze dla skóry składniki, takie jak witaminy, kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze lub minerały, w ilościach znacznie większych niż substancje syntetyczne. Naturalne kremy, masła, olejki do ciała lub włosów mają też działanie delikatne i łagodne, co sprawia, że są bezpieczne dla każdego rodzaju skóry, nawet jeśli jest ona podatna na podrażnienia. Preparaty naturalne nie działają natychmiastowo, to fakt – jednak ich działanie jest trwalsze niż produktów syntetycznych.

Jakich kremów naturalnych i zawartych w nich substancji potrzebują poszczególne rodzaje cery? Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Cera normalna – prawie doskonała

Cera normalna jest najłatwiejsza w pielęgnacji; niestety, u osób dorosłych występuje stosunkowo rzadko. Charakteryzuje się ona jednolitym, zdrowym kolorem, dobrym napięciem i nawilżeniem, jest matowa i gładka. Osoby z cerą normalną nie miewają problemów z wypryskami, obce im jest też uczucie ściągnięcia i pieczenia po umyciu twarzy.

Nie oznacza to jednak, że cera normalna nie wymaga żadnej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie, należy dbać o jej prawidłowe nawodnienie. Od wewnątrz – poprzez zdrową dietę i picie odpowiednich ilości wody, a z zewnątrz – stosując kremy nawilżające.

 

Cera sucha lub tłusta – poziom trudności rośnie

Nieco trudniejsze zadanie mają osoby z cerą suchą, która jest cienka, delikatna i matowa, ale też bardzo wrażliwa na podrażnienia. Bywa, że łuszczy się, jest chropowata i szorstka, a na domiar złego piecze po umyciu wodą. Niestety cera sucha starzeje się szybciej niż normalna i ma tendencję do zmarszczek, tak więc wymaga szczególnej troski i starannej pielęgnacji.

Aby złagodzić nieprzyjemne ściąganie i pieczenie cery suchej po umyciu twarzy, najlepiej wybierać krem nawilżający z kwasem hialuronowym, cukrem brzozowym i witaminą B3. Nawilżające i ujędrniające działanie ma też olejek ze słodkich migdałów.

Jeśli nasza cera jest błyszcząca, szczególnie w okolicy czoła, nosa i brody, a przy tym często zmagamy się z zaskórnikami i krostkami, najprawdopodobniej mamy cerę tłustą. W przypadku takiej cery najbardziej problematyczne są tendencje do występowania stanów zapalnych; za to, w odróżnieniu od cery suchej, długo jest odporna na powstawanie zmarszczek. Aby dobrze zadbać o cerę tłustą, warto stosować takie kremy nawilżające, które nie spowodują zatkania ujścia mieszków włosowych, a więc mające „nietłuste” składniki, np. kwas hialuronowy, kolagen lub glicerynę. Dodatkowo korzystnie, bo przeciwzapalnie, działać będzie rumianej, rozmaryn lub zielona herbata.

 

Cera mieszana – działanie kompleksowe

Cera mieszana stanowi połączenie cech cery tłustej (na czole, nosie i brodzie) oraz suchej lub normalnej (na policzkach i skroniach). Posiadacze takiej cery zmagają się zarówno z typowymi dla cery suchej rozszerzonymi porami i zaskórnikami, jak i z pieczeniem i ściąganiem po umyciu, charakterystycznym dla cery suchej. Aby poradzić sobie z tymi problemami, najlepiej wybierać kremy odżywczo-normalizujące. Nie powinny być zbyt tłuste, za to lekkie i dobrze nawilżające oraz kojące skórę. Cera mieszana dobrze reaguje również na takie składniki jak imbir, kurkuma lub trawa cytrynowa.