Jak prać ubrania, aby te służyły nam przez długie lata
PlanetCare z Unsplash

Ekologia odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. W ostatnich latach wzrasta społeczna świadomość i podejmujemy kolejne działania mające na celu redukcję zanieczyszczeń oraz oszczędzanie ograniczonych zasobów, którymi dysponujemy. Także ekonomia przemawia za tym, aby prać ubrania w taki sposób, aby te służyły nam przez długie lata. Obecnie obserwuje się galopującą inflację. Wysokie ceny prądu i wody powinny nas skłonić do oszczędności. Ta z kolei może pozytywnie wpłynąć na naszą odzież. Jak prać ubrania, aby te służyły nam przez długie lata?

Spis treści:

  1. Dlaczego warto przedłużyć żywotność ubrań?
  2. Pełny bęben prania
  3. Jak prać ubrania, aby te służyły nam przez długie lata? Bardzo krótki tryb prania
  4. Niskie temperatury prania
  5. Łagodne środki piorące
  6. Jak suszarka bębnowa skraca żywotność ubrań?
  7. Wieszanie ubrań z wiskozy i wełny
  8. Suszenie ubrań na słońcu

Dlaczego warto przedłużyć żywotność ubrań?

Ubrania mają to do siebie, że przylegają do ciała, łatwo przesiąkają potem i czasem się brudzą podczas pracy czy spożywania posiłków. Należy zatem je regularnie prać. To zapewnia nam komfort psychiczny i wpływa pozytywnie na samopoczucie. Musimy sobie uświadomić, że dysponujemy ograniczonymi zasobami. Wody pitnej w niektórych rejonach świata już jest za mało. Nie mamy jej ogromnych zapasów, a klimat się ociepla. Także prąd, który wciąż pozyskuje się ze spalania węgla, może nam się skończyć. Doskonale ukazuje to też obecna sytuacja gospodarczo-polityczna. Surowce, z których produkuje się ubrania, także są ograniczone. Podobnie jak nasze środki finansowe. Zarabiamy tyle samo, a coraz więcej wydajemy na chleb, mleko czy rachunki za prąd. Warto zatem przejść na tryb oszczędzania i pełnego wykorzystywania zasobów. Zakup nowego ubrania w dzisiejszych czasach stanowi spore wydatek. Co możemy zrobić, aby posiadana odzież posłużyła nam jak najdłużej?

Pełny bęben prania

Zdarza się, iż zbyt często robimy pranie, przez co zużywamy ogromne ilości wody oraz prądu. Nie jest to zbyt ekologiczne, ani ekonomiczne. Na szczęście można to zmienić. Nie namawiamy tutaj do chodzenia w brudnych, przepoconych ubraniach ze śladami sosu. Po prostu róbmy pranie wówczas, gdy uzbiera nam się pełny bęben odzieży. Selekcja na kolory bywa przydatna, aby uniknąć farbowania. Niemniej i tutaj można co nieco pokombinować. O ile czarne rzeczy czy czerwone ubrania mogłyby pobrudzić te jasne, o tyle biała sukienka,  jasnoszare szorty czy jasnoróżowa bluzka to kategorie, które można prać razem. Aby zredukować ryzyko farbowania do minimum, warto sięgać po chusteczki do prania wyłapujące pigment. Niektóre osoby piorą rzeczy jasne z ciemnymi, oczywiście nie takimi, które dopiero co opuściły sklep, lecz mają za sobą wiele prań. Takie ubrania zazwyczaj już nie farbują. Poza tym dla bezpieczeństwa zawsze możemy włożyć chusteczki do prania wyłapujące kolor.

Jak prać ubrania, aby te służyły nam przez długie lata? Bardzo krótki tryb prania

Zazwyczaj brudne ubrania to po prostu przepocone ubrania, nie widać na nich żadnych plam czy śladów tłuszczu. Wystarczy je po prostu odświeżyć. Do tego celu służy bardzo krótki tryb prania. Zazwyczaj trwa on 30 minut, a sam proces odbywa się w 30 stopniach Celsjusza. Bardzo krótki tryb prania pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na wodę i prąd, ale też korzystnie wpływa na żywotność tkanin.

Niskie temperatury prania

Z niewiadomych przyczyn wiele osób próbuje prać odzież w stosunkowo wysokich temperaturach. Wierzymy, że w ten sposób eliminujemy z ubrań niebezpieczne bakterie i wirusy. W rzeczywistości jednak z tym zadaniem doskonale radzi sobie proszek do prania i woda, którą płuczemy tkaniny. Poza tym ubranie zawsze możemy wyprasować, aby uwolnić je od potencjalnych patogenów. Pranie w wysokich temperaturach sprawia, że odzież się kurczy, traci pigment i szybciej mechaci. Niskie temperatury prania zdecydowanie przedłużają jej żywotność.

Łagodne środki piorące

Jak prać ubrania, aby te służyły nam przez długie lata? Niewątpliwie warto do tego celu używać łagodnych środków piorących. Te nie tylko delikatnie obchodzą się z włóknami naszej odzieży, nie wypłukują barwników itp., ale też są bezpieczne dla organizmu. Pamiętajmy o tym, że ubrania to coś, co przylega do naszego ciała. Z materiału do organizmu mogą przenikać substancje pochodzące z produkcji tekstyliów, ale też z proszków do prania. Zbyt mocno perfumowane proszki, kapsułki czy płyny generują alergie.

Jak suszarka bębnowa skraca żywotność ubrań?

Osoby, które zastanawiają się, jak prać ubrania, zazwyczaj chcą cieszyć się nimi jak najdłużej. Niestety, suszarka bębnowa, choć znacznie ułatwia życie, to bardzo mocno niszczy odzież. Powoduje jej kurczenie, płowienie i mechacenie. Osłabia wytrzymałość mechaniczną włókien i przyczynia się do powstania dziur w krótkim czasie. Wiele osób korzystało z T-shirtów przez długie lata, po czym kupowało suszarkę bębnową i ubrania świetnej jakości ulegały zniszczeniu po kilku praniach. To pokazuje, jak destrukcyjnie na tkaniny wpływa to komfortowe rozwiązanie. Lepiej suszyć ubrania na słońcu lub na tradycyjnej suszarce.

Wieszanie ubrań z wiskozy i wełny

Wiele osób po wypraniu ubrań wiesza je na sznurze czy suszarce. Tymczasem odzież z wiskozy czy wełny w ten sposób się rozciąga i deformuje. Warto o tym pamiętać. Ubrania z wiskozy i wełny suszymy na płasko.

Suszenie ubrań na słońcu

Suszenie ubrań na słońcu ma wiele zalet. Te szybko schną, a ponadto promienie UV unieszkodliwiają potencjalne patogeny, których nie pozbyliśmy się podczas prania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że białe ubrania możemy wieszać na właściwej stronie, ponieważ promienie słoneczne dodatkowo je rozjaśnią. Natomiast kolorowe mogą zacząć w ten sposób płowieć, dlatego przewracamy je na drugą stronę.