Zanik pożądania w związku

Pożądanie stanowi element, który odróżnia relację romantyczną od przyjacielskiej. Zarówno z przyjacielem, jak i partnerem dobrze się dogadujemy oraz wspieramy w trudnych chwilach. Jednak w przypadku partnera czujemy coś jeszcze. Tym czymś jest właśnie pożądanie. Niestety, czasem iskra w związku zanika i tracimy zainteresowanie erotyczną sferą. Z czego wynika zanik pożądania w związku?

Spadek libido a zmęczenie

Bardzo często tracimy ochotę na seks przez doskwierające nam zmęczenie. Gdy pracujemy na pełny etat, zajmujemy się domowymi obowiązkami, rzadko mamy ochotę na erotyczne igraszki. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście partnera. W związkach, gdzie partnerzy dzielą się obowiązkami po równo, obie strony mają ochotę na erotyczne igraszki.

Rutyna w sypialni

Do seksu może też zniechęcać rutyna. Nawet jeśli lubisz jakąś potrawę np. pizzę, gdy jesz ją na co dzień, przestaje ci smakować i nie chcesz jej widzieć na swoim talerzu. Tak samo jest z seksem. Jeśli ten spowszednieje, trzeba do niego wprowadzić urozmaicenia. Może to być zmiana pory, w której oddajecie się erotycznym igraszkom, testowanie nowych pozycji oraz miejsc, w których można uprawiać seks.

Niezadowolenie z relacji seksualnej z partnerem

Spadek libido może mieć też związek z naszym dotychczasowym życiem erotycznym. Niestety, wiele kobiet nie potrafi wysyłać prostych komunikatów w sypialni. Zamiast powiedzieć partnerowi wprost, że pewne pozycje czy formy aktywności seksualnej nam nie odpowiadają, to zgadzamy się na nie, dopóki nie zacznie nas przepełniać rozgoryczenie. Wtedy nagle buntujemy się i tracimy zainteresowanie seksem. A wystarczyłoby poprosić partnera o zmianę kilku kwestii, które nam nie odpowiadają. W rezultacie życie erotyczne wciąż by kwitło.

Zaburzenia hormonalne a spadek libido

Brak zainteresowania erotyczną sferą życia może wynikać z zaburzeń hormonalnych. Zarówno niedobór estrogenów, jak i nadmiar prolaktyny czy zaburzenia w pracy tarczycy mogą skutkować spadkiem libido.  Aby odzyskać zainteresowanie seksem, trzeba zgłosić się do endokrynologa i wyrównać poziom hormonów.

Zanik pożądania w związku a zaniedbany partner

Czasem odechciewa nam się seksu, gdy tylko popatrzymy na partnera. Gdy zaczęliście być razem, on był zadbanym, wysportowanym mężczyzną. Teraz waga wskazuje sporą nadwagę, on nie dba o zarost i fryzurę, przez co stracił sporo na atrakcyjności. W rezultacie twoje pożądanie zanikło i obecnie patrzysz na partnera jak na dobrego kumpla, nie kochanka.