Zakrzepica żył głębokich nóg daje o sobie znać poprzez ból w kończynie, zwykle nasilający się w czasie chodzenia, oraz obrzęk. Jaka dieta może złagodzić objawy tego schorzenia?

 

Dieta dla osób z chorobami żył

Dieta osób cierpiących na zakrzepicę powinna pomagać osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała. Ważne, by tłuszcze w pożywieniu dostarczały mniej niż 30 proc. dobowego zapotrzebowania na energię. W diecie należy ograniczyć tłuszcze, jak masło i śmietana, cukry, jak słodycze, dżemy i miody, oraz produkty solone, takie jak chipsy, chrupki, paluszki i orzeszki. Z jadłospisu lepiej całkowicie wyłączyć smalec, słoninę, boczek, tłuste mięsa i sery oraz twarde margaryny. Dozwolone są olej słonecznikowy, sojowy, kukurydziany, rzepakowy, a także oliwa z oliwek.

Źródłem białka powinny być produkty chude: indyk, kurczak, cielęcina, wędliny, ryby, zwłaszcza słodkowodne, mleko z niską zawartością tłuszczu. Wskazane są też produkty fermentowane, takie jak kefir, maślanka czy jogurt. Rzadziej sięgajmy po mięsa czerwone, przy gotowaniu uważajmy też na ilość stosowanej soli. Zdecydowanie zdrowiej doprawiać potrawy sokiem z cytryny, musztardą czy przyprawami ziołowymi.

W diecie osób z chorobami żył ważną rolę odgrywa błonnik pokarmowy. Jego dobrym źródłem są produkty zbożowe oraz owoce i warzywa. Te pierwsze są źródłem węglowodanów, obfitują też w magnez, żelazo, cynk, niacynę i witaminę B1. Z kolei owoce i warzywa są bardzo dobrym źródłem pierwiastków będących naturalnymi przeciwutleniaczami – beta-karoten, witamina C, E, selen i flawonoidy. Szczególnie godne polecenia są warzywa zielone, takie jak szpinak, sałata, kalafior, kapusta i brukselka.

 

Inne sposoby łagodzenia objawów zakrzepicy

Jak podaje portal www.zakrzepica24.pl, objawy zakrzepicy poza dietą mogą złagodzić pończochy i podkolanówki o stopniowanym ucisku oraz tak zwany przerywany ucisk pneumatyczny. Warto dowiedzieć się, jak można stosować obie te metody.

Jeśli istnieje taka potrzeba, warto też spróbować kremów znieczulających dostępnych w aptekach bez recepty, które łagodzą ból, podrażnienie i zaczerwienienie. Podobne działanie ma moczenie nóg w zimnej wodzie lub przyłożenie do bolącego miejsca woreczka z lodem. Znaczącą ulgę może też przynieść leżenie z nogami delikatnie uniesionymi do góry.