Każdy pragnie, aby jego skóra nie ulegała wpływowi czasu. Niestety, nie jesteśmy w stanie zahamować do końca procesu starzenia, jednak możemy go skutecznie spowalniać. Pomaga w tym również preparat Zyderm.

Nowy kolagen

Klucz do pięknej i wiecznie młodej cery tkwi w kolagenie, który produkuje nasza skóra. Niestety, z każdym rokiem produkcja ta ulega spowolnieniu, zaś istniejące już włókna kolagenowe słabną. Tymczasem to dzięki kolagenowi nasza skóra jest sprężysta i elastyczna. Kiedy kolagenu zaczyna brakować, cera zmienia się. Dodatkowo zachodzi w niej powolny proces wysuszania i wytracania kwasu hialuronowego. Dlatego powstają zmarszczki. Sami też przyczyniamy się do przyspieszania tego procesu. To, co jemy, czy się opalamy i czy palimy papierosy ma niebanalny wpływ na nasz wygląd na starość.

Preparat Zyderm bazuje właśnie na kolagenie. Jest to kolagen wysoko oczyszczony, pochodzenia bydlęcego. Został dopuszczony do użycia już ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jego używanie jest całkowicie bezpieczne, choć niektóre osoby mogą wykazywać skłonność do reakcji uczuleniowych. Dlatego też przed tym zabiegiem konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej.

Dwa rodzaje wypełnienia

Zyderm występuje w dwóch odmianach, przeznaczonych dla różnie zaawansowanego procesu starzenia się. W przypadku osób młodych, do 35-40 roku życia, stosowany jest Zyderm I. Ma on mniej kolagenu i wygładzi niewielkie zmarszczki, spowalniając pierwsze oznaki rozpoczęcia procesu starzenia. Zyderm II przeznaczony jest dla osób starszych, u których zmarszczki są widoczne i średnio głębokie. Jest to silniejszy preparat od swojego poprzednika, bowiem i jego działanie musi być silniejsze.

Preparat wstrzykiwany jest bardzo cienką igłą w miejscach wyznaczonych przez lekarza na skórze pacjenta. Podczas podawania preparatu możliwe jest odczuwanie pieczenia i bólu w momencie wkłucia igły. Pierwsze efekty wypełnienia widać natychmiast po zabiegu. Zmarszczki wygładzają się zupełnie u osób młodszych, u osób starszych w znacznym stopniu zanikają. Po zabiegu często występuje zaczerwienienie i lekka opuchlizna miejsca zabiegowego. Dopiero kiedy opuchlizna zniknie (powinno to nastąpić po około tygodniu), będzie można podziwiać pełny efekt zabiegu.

Niestety, preparaty na bazie kolagenu jak i na bazie kwasu hialuronowego nie dają trwałego efektu. Zyderm I i II utrzymują się stosunkowo krótko w skórze pacjenta – od 3 miesięcy do maksymalnie roku w przypadku silniejszej wersji preparatu.