Jak poradzić sobie z łupieżem? Skuteczne domowe sposoby i kosmetyki przeciwłupieżowe
AdobeStock

Łupież to często występująca dermatoza skóry głowy. Najbardziej narażone na jej wystąpienie są osoby młode, problem częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Często problem zaczyna się w momencie nadmiernego przesuszenia skóry i uszkodzenia jej bariery ochronnej lub w przypadku nadprodukcji sebum. Niezależnie od przyczyny wystąpienia łupieżu, jego obraz jest podobny i objawia się nadmiernym złuszczaniem naskórka, który utrzymuje się na włosach w postaci płatków w kolorze białym lub żółtym.

Przyczyny powstawania łupieżu

Powstawanie łupieżu może być spowodowane różnymi czynnikami, między innymi nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy i włosów, w wyniku której może dojść do przesuszenia skalpu lub reakcją alergiczną na składniki kosmetyków. Łupież może wystąpić także w przebiegu różnych chorób, takich jak: łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry lub choroby o podłożu hormonalnym.

Łupież pojawia się najczęściej w wyniku zakażenia mikroorganizmami drożdżopodobnymi z gatunku Malassezia. Do zakażenia dochodzi przez nadmierne namnażanie grzybów naturalnie obecnych na skórze lub w przypadku osłabienia odporności, związanego z przechodzeniem różnych chorób, ale także w wyniku kontaktu z osobą chorą lub przedmiotami, których używała. Zmiany mogą obejmować nie tylko okolicę skóry głowy, ale także pleców, klatki piersiowej czy karku.

Rodzaje łupieżu

Najczęściej występuje łupież suchy, który pojawia się na przesuszonej skórze głowy w postaci małych, białych łusek. Skóra łojotokowa, tłusta jest skłonna do powstawania łupieżu tłustego, zauważalnego jako żółte strupy na podłożu zapalnym, z towarzyszącym świądem skóry. Zmiany w przebiegu łupieżu pstrego są natomiast dobrze odgraniczone, nieregularne i żółtobrunatne, powstają w wyniku zakażenia drożdżakami Malassezia. Z kolei w przebiegu atopowego zapalenia skóry może wystąpić łupież biały.

Łupież a wypadanie włosów

Często w przebiegu łupieżu dochodzi do osłabienia kondycji włosów, uszkodzenia ich struktury, naruszenia mieszków włosowych, zaburzeń cyklu wzrostu oraz narażenia na uszkodzenia w trakcie drapania skóry głowy. Najczęściej wypadanie włosów współistnieje z tłustą postacią łupieżu. Czynników sprzyjających wypadaniu włosów w trakcie przebiegu tej dermatozy jest wiele, jednak nie zawsze do niego dochodzi.

Domowe sposoby w walce z łupieżem

W zależności od rodzaju łupieżu pomocne mogą okazać się płukanki lub wcierki, które poprawią kondycję skóry oraz złagodzą objawy choroby. W przypadku łupieżu suchego popularnym domowym sposobem jest zastosowanie płukanek lub wcierek z octu jabłkowego i wody, a także z naparu z suszu pokrzywy. Skórę tłustą można wspomóc płukanką z naparu rozmarynu lub z soku cytryny i wody. Na przetłuszczającą się skórę głowy korzystnie zadziała także maseczka z zielonej glinki, która normalizuje produkcję sebum i działa oczyszczająco. W każdej postaci łupieżu należy unikać preparatów na bazie alkoholu.

Stosując domowe metody walki z łupieżem, należy pamiętać, że płukanki lub wcierki nie zastąpią konsultacji z lekarzem dermatologiem lub trychologiem i prawidłowo dobranej przez tych specjalistów kuracji. Służą jedynie wsparciu całego procesu i mogą wyciszać objawy, jednak nie zniwelują łupieżu.

Skuteczne preparaty przeciwłupieżowe

W preparatach zwalczających łupież wykorzystuje się substancje:

  • grzybobójcze – hamujące namnażanie grzybów Malassezia, np. ketokonazol, klimbazol, pirokton olaminy (octopirox), pirytion cynku, cyklopiroksolamina (cyklopirox) czy siarczek selenu, często występują w postaci szamponów,
  • przeciwłojotokowe – normalizujące wydzielanie sebum,
  • keratolityczne – pomagające pozbyć się nagromadzonego zrogowaciałego naskórka, np. AHA i BHA – kwas mlekowy lub salicylowy,
  • łagodzące i przeciwzapalne – pomagające utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji, bez podrażnień.

Preparaty bez recepty można znaleźć w wielu aptekach, drogeriach i innych sklepach internetowych, na przykład na DOZ.pl – https://www.doz.pl/apteka/k5130-Lupiez