Wycena własnej pracy nierzadko nastręcza nam trudności. Sporo problemów mamy też z rozmową o pieniądzach. Często boimy się upomnieć o wynagrodzenie za swoją aktywność, aby nie zostać źle odebranymi. Co zrobić, aby inni cię doceniali?
Spis treści:
- Wycena własnej pracy. Zawsze domagaj się wynagrodzenia
- Dodatkowe obowiązki to dodatkowe wynagrodzenie
- Trudne rozmowy o pieniądzach
- Co zrobić, aby inni cię doceniali?
- Praca dla znajomych też jest płatna
Wycena własnej pracy. Zawsze domagaj się wynagrodzenia
Jeśli jesteś przedstawicielką wolnego zawodu, zapewne nie raz spotykasz się z prośbą o pomoc. A to koleżanka poprosi cię o puszczenie kampanii na Facebooku. A to kolega chce, abyś zrobiła mu logotyp. Oczywiście, każda z tych osób oczekuje darmowej pomocy. Bardzo często po chwili dodaje, że nie ma pieniędzy, aby ci zapłacić. Tymczasem wycena własnej pracy stanowi podstawę. Zawsze domagaj się wynagrodzenia. Inaczej wyślesz ludziom sygnał, że można cię bezkarnie wykorzystywać. Niestety, inni często widząc, że dajesz im palec, próbują zabrać całą rękę. Na dodatek darmowa praca często skutkuje brakiem szacunku, co omówimy w dalszej części artykułu. Pamiętaj, że żadna z tych osób nie chciałaby pracować za darmo. Skoro chce działać w jakiejś branży, to musi mieć również pieniądze na inwestycje, w tym wynagrodzenie dla ciebie. Jeśli każdemu będziesz pomagać za darmo, mając dobre serce, nie zarobisz na własne utrzymanie. Uruchamianie kampanii, robienie darmowych grafik – wszystko to zabiera czas, który mogłabyś przeznaczyć na pracę zarobkową lub odpoczynek.
Dodatkowe obowiązki to dodatkowe wynagrodzenie
Bardzo często pracując w danej firmie lub będąc na umowie B2B, spotykamy się z sytuacją, że ktoś próbuje nam dołożyć kolejne obowiązki. Np. w ramach B2B umówiłaś się na prowadzenie płatnych działań na Facebooku. Tymczasem firma domaga się od ciebie przygotowywania informacji prasowych. To dodatkowy obowiązek, za który powinnaś otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Nie bój się zwrócić na to uwagi. Często nie robimy tego, bo zdajemy sobie sprawę, że druga strona może zareagować w nieprzyjemny sposób. Warto jednak postawić na asertywność. Dlaczego masz dawać się wykorzystywać? Każde dodatkowe działanie to dodatkowy czas, który mogłabyś lepiej spożytkować. W związku z tym, jeśli ktoś chce, abyś zrobiła coś dodatkowo, powinien ci za to dodatkowo zapłacić. Jeśli wybuchnie gniewem, to tylko źle o nim świadczy. Nie przedłuży ci umowy? Trudno, nie ma sensu pracować z kimś, kto chce cię wykorzystywać.
Trudne rozmowy o pieniądzach
Rozmowy o pieniądzach stanowią w Polsce temat tabu. Nie potrafimy ich przeprowadzać. Krępuje nas sama myśl, że mielibyśmy się domagać wynagrodzenia. Niektórzy wręcz czekają, aż ktoś sam je zaproponuje. Nie ma nic gorszego. Jeśli ktoś cię o coś prosi, co wychodzi poza zakres twoich obowiązków służbowych, spokojnie i kulturalnie zapytaj o wysokość dodatkowego wynagrodzenia. Jeśli druga osoba nie zamierzała ci za to zapłacić, to powinna się wstydzić. Ty nie masz powodu do wstydu, cenisz siebie i swój czas.
Co zrobić, aby inni cię doceniali?
Z pewnością nie należy pracować za darmo. Wyceń swoją pracę uczciwie, ale nie zaniżaj swojego wynagrodzenia. Musisz zastanowić się, ile wysiłku wymaga od ciebie dane zadanie. Jeśli masz pracować w weekend, to stawka powinna być wyższa, ponieważ przeznaczasz swój wolny czas. Co zrobić, aby inni cię doceniali? Przede wszystkim należy doceniać samą siebie. Jeśli tego nie zrobisz, inni również będą traktowali twoją pracę jako mało ważną. Np. raz uruchomisz koleżance kampanię na Facebooku, nie pobierając za to wynagrodzenia. Ta z czasem stanie się coraz bardziej roszczeniowa. Zacznie domagać się kolejnych działań, efektów z tych, które wdrożyłaś. Może nawet napisać wprost: kiedy wreszcie zrobisz mi nową grafikę, bo czekam już kilka dni. Niestety, ludzie stają się bezczelni, gdy na wstępie nie wycenimy swojej pracy.
Praca dla znajomych też jest płatna
Bardzo często mamy problem, gdy coś zlecają nam znajomi. Ci zazwyczaj oczekują, że zrobimy im coś za darmo. My natomiast mamy problem, aby im odmówić. Często wręcz zachodzi szantaż emocjonalny. Pamiętajmy jednak o tym, że praca dla znajomych też jest płatna. Czym innym jest podrzucenie koleżanki do lekarza, gdy złamała rękę lub przywiezienie jej ciężkiej szafy, a czym innym robienie grafik dla jej nowo powstającego biznesu. Musisz umieć oddzielić życie prywatne od zawodowego. Obu sfer często nie opłaca się łączyć, bo wcześniej czy później pojawiają się zgrzyty, które okazują się gwoździem do trumny nawet wieloletniej znajomości.