Wypadanie włosów nie musi wiązać się z ich bezpowrotną utratą. Rozwiązaniem może być przeszczep włosów, jednak jest też metoda, która nie wiąże się z bólem – transplantacja włosów metodą GHO.
Bez skalpela?
Oczywiście – to możliwe. Jest to specjalna technika, dzięki której włosy przemieszcza się pojedynczo z miejsca na miejsce bez użycia skalpela. Metoda ta jest odpowiednia zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, najczęściej wykorzystuje się ją w do niwelowania zakoli czy łysienia na ciemieniu. Zabieg składa się właściwie z wielu mikroprzeszczepów, zaś w miejscu pobierania wyrosną ponownie nowe włosy.
Podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym specjalną mikroigłą pobierane są mieszki włosowe. W miejscu pobrania najczęściej pozostają tzw. komórki zarodkowe mieszka włosowego, dzięki czemu nowy włos będzie mógł wyrosnąć i normalnie żyć. Zabieg przeszczepu włosów z wykorzystaniem skalpela, czyli metoda tradycyjna, oznacza niestety brak nowej partii włosów w miejscu pobrania.
Jak wygląda zabieg?
Najczęściej pobiera się włosy z tyłu głowy – obszar ten wymaga przystrzyżenia. Aplikowane jest znieczulenie i rozpoczyna się procedura pobierania włosów. Mikroigła, którą pobierane są włosy do przeszczepienia, ma średnicę 0.60 i 0.65 mm. Dzięki temu zarówno miejsce pobrania włosów jak i przeszczepienia goi się błyskawicznie i nie pozostawia blizn – już po 3-4 dniach ranki zaleczają się same. W jednym wszczepie może być nawet do 3 torebek włosowych. Umieszcza się je w specjalnym roztworze, dzięki któremu wszczepy przyjmą się i szybciej zagoją.
Kolejna faza to przygotowanie miejsca wszczepienia. Warto zauważyć, że zarówno pobieranie jak i wszczepianie włosów odbywa się za pomocą igły o tej samej wielkości. Dzięki temu włosy zostają wszczepione w perfekcyjnie przygotowane dla siebie miejsca. Zabieg w sumie może trwać nawet do 6 godzin, dlatego też bardzo często w środku jest przerwa, żeby zarówno pacjent jak i lekarze mogli odpocząć. Zabieg można przeprowadzać w ciągu kilku dni, np. po 3 dniach można osadzić nawet 3 tysiące nowych wszczepów!
Efekt końcowy
Na efekt końcowy składa się bardzo wiele czynników, począwszy od wieku pacjenta. Nie ma górnej granicy wieku, do której wykonuje się zabieg – warunkiem jest jedynie możliwość leżenia w bezruchu przez dłuższy czas podczas samego zabiegu. Ostateczny wynik będzie można dostrzec dopiero po upływie około roku od zabiegu. Tyle czasu potrzebują włosy, żeby „odnaleźć się” i zagnieździć w nowym środowisku. Przez pierwszych kilka miesięcy po zabiegu pacjent może mieć wrażenie, że nic się nie zmieniło, jednakże dopiero później włosy zaczynają odrastać. Po roku będzie można ocenić, czy potrzebny będzie jeszcze jeden zabieg, mający na celu zagęszczenie.
Metodę tę można wykorzystać również w przypadku przeszczepiania włosów w zupełnie innych miejscach, niż skóra głowy – do rekonstrukcji brwi czy brody. Zabiegi przynoszą również efekt w przypadku miejsc zniszczonych oparzeniami czy chorobą.