Trądzik to prawdziwa zmora, nie tylko nastolatków. Nikt z nas nie chce mieć trądziku, nie mówiąc już o bliznach. Jak się ich pozbyć?
Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest przewlekłą chorobą aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszy łojotok. Trądzik pospolity cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych – najczęściej na twarzy, plecach, czy dekolcie.
W zależności od stopnia nasilenia widocznych objawów, można wyróżnić następujące stopnie trądziku pospolitego:
- trądzik zaskórnikowy
- trądzik grudkowo-krostkowy, który występuje w sytuacji, kiedy bakterie zasiedlają zaskórnik i powodują wtórny stan zapalny wokół zaskórnika, tworząc grudki i krosty.
- trądzik skupiony, który objawia się bolesnymi guzkami i ropniami z przetokami na twarzy i górnej części ciała,często pozostawiającymi po zagojeniu blizny.
Przyczyny trądziku
Przyczyn trądziku jest wiele, są to m.in.:
- zwiększona produkcja łoju,
- zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy,
- kolonizacja przewodu wyprowadzającego przez bakterie Propionibacterium acnes,
- reakcja zapalna i immunologiczna,
- czynniki genetyczne – bardzo często u chorych z uporczywym trądzikiem stwierdza się w wywiadzie występowanie trądziku u innych członków rodziny.
Czy da się uniknąć blizn?
Tworzenie się blizn jest naturalnym efektem gojenia się skóry. Ich wielkość i kształt zależą od rodzaju trądziku oraz indywidualnych skłonności organizmu.
Z niedużymi, płytkimi bliznami można walczyć w domowym zaciszu. Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych zasadach codziennej pielęgnacji.
Niestety, z tymi większymi bliznami musi pomóc nam lekarz dermatolog, czy kosmetyczka, stosując nieinwazyjne, ale skuteczne zabiegi. W przypadku małych blizn najczęściej możliwe jest ich całkowite usunięcie. Jeśli chodzi o te większe i głębokie – niestety, nie zawsze.
Wizyta u kosmetyczki
Jest wiele zabiegów, z których możesz skorzystać w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych.
- Dermabrazja
Zaleca się ją do usuwania bardzo głębokich blizn. Podczas zabiegu, używając szybkoobrotowej, diamentowej głowicy, ściera się zewnętrzne warstwy skóry. Efekty zabiegu widać dopiero po około 2 miesiącach. - Mikrodermabrazja
Jest to mniej zaawansowana odmiana dermabrazji, używana głównie przy likwidacji drobniejszych blizn. Polega na powierzchownym ścieraniu zewnętrznych partii skóry. Efekty są widoczne już po około 3 dniach, ale dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów, zabieg należy powtórzyć kilka razy. - Dermabrazja laserowa
Ta metoda przeznaczona jest do usuwania bardzo dużych blizn. Zabieg polega na „odparowaniu” zewnętrznych partii skóry, jest więc bolesny i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Przez 7 dni od zastosowania lasera, trzeba nosić specjalny opatrunek. Zaczerwienienia i opuchnięcia po tego typu terapii, mogą się utrzymywać nawet 3 miesiące. - Głęboki peeling chemiczny
Okazuje się pomocny przy usuwaniu delikatnych, płytkich blizn. Zabieg ten polega na rozpuszczaniu wierzchnich partii skóry za pomocą specjalnych mieszanek chemicznych. Po seansie, przez około miesiąc, skóra jest trochę zaczerwieniona, a czasami piecze. - Laser frakcyjny
To skuteczny i bezpieczny sposób na pozbycie się problemów skórnych. Zabieg jest prawie bezbolesny, nie wymaga specjalnej rekonwalescencji, a efekty widać prawie od razu.
Drogie Panie, czy miałyście nieprzyjemność mieć trądzik pospolity? Jak poradziłyście sobie z bliznami