Zabiegi Medycyny Estetycznej Zabiegi na skóre

Nici liftingujące – jak wybrać najlepsze?

zabiegi anti aging

Ostatnie lata w medycynie estetycznej ubiegały pod znakiem nici liftingujących, które to stały się istnym hitem. Czym właściwie różnią się poszczególne ich rodzaje?

Zabiegi przy użyciu różnego rodzaju nici liftingujących znajdują się w ofercie praktycznie każdego gabinetu medycyny estetycznej. Ponieważ są to techniki mało inwazyjne, a jednocześnie dają świetne efekty, cieszą się coraz większą popularnością. Lifting bez skalpela, jak często określa się tego typu zabieg, polecany jest przede wszystkim osobom w wieku od 30 do 65 lat, które chcą znacząco poprawić stan swojej skóry oraz ją odmłodzić. Używane są również w innych partiach ciała niż twarz, np. do podniesienia biustu, pośladków czy wymodelowania ramion.

Jakie są rodzaje nici liftingujących?

Nici liftingujące różnią się pomiędzy sobą surowcem, z którego są wykonane, długością, budową, rodzajem powierzchni. Od poszczególnych ich parametrów zależne jest, w jakich partiach ciała mogą być stosowane, czy będą działały w obrębie jednego obszaru czy międzystrefowo. Wśród nici liftingujących dostępnych na naszym rynku rozróżniamy m.in. nici Princess Lift PDO, nici chirurgiczne Happy Lift™, Silhouette Soft, czy opatentowane przez dr. Monikę Lelonkiewicz nici Hydrolift®. To jakie nici zostaną użyte do zabiegu, zależne jest od jego rodzaju, ich wybór powinno pozostawić się lekarzowi.

Nici Princess Lift PDO wykonane są z polidioksanonu (PDO), czyli mocnego, syntetycznego włókna tworzącego nić monofilamentową lub polifilamentową. Ich działanie opiera się na pobudzeniu syntezy kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny w skórze. Proces wchłaniania się trwa ok. 8 miesięcy, co sprzyja wytworzeniu się białkowego rusztowania dla tkanek. Zabieg przy pomocy nici PDO jest bardzo mało inwazyjny i jednocześnie najbardziej komfortowy dla pacjenta.

Nici chirurgiczne Happylift™ to kolejny rodzaj w pełni wchłanialnych nici, wykonanych tym razem z z polikaprolaktonu. Na powierzchni nici znajdują się małe haczyki, które mają za zadanie utrzymanie nici w odpowiednim miejscu. Jednocześnie stymulują procesy wytwarzania białek oraz kwasu hialuronowego. Nić zaraz po zabiegu zaczyna stanowić rusztowanie dla skóry, a efekt wstępny jest natychmiastowy. Nici te rozpuszczają się w wyniku procesu hydrolizy w ciągu ok. 8-12 miesięcy a efekt liftingu utrzymuje się do kilku lat. Niestety zabieg przy użyciu nici Happylift™ jest mniej komfortowy niż w przypadku nici PDO, a po zabiegu częściej mogą występować zasinienia, jednakże efekty są zdecydowanie bardziej spektakularne.


Nici Shilouette Soft wykonane są z kwasu polimlekowego i kwasu glikolowego oraz dodatkowo na ich powierzchni znajdują się haczyki utrzymującą nić w odpowiednim położeniu. Zakończone są stożkami wszczepianymi w skórę i umożliwiającymi podciągnięcie tkanek miękkich. Poprzez odpowiednie naciągnięcie nici uzyskuje się wygładzenie zmarszczek oraz efekt liftingu skóry. Nici te są całkowicie wchłanialne, a efekt zabiegu utrzymuje się ok 12-18 miesięcy. Metoda ta sprawdza się w szczególności w przypadku korekty owalu twarzy oraz kształtu policzków.

Nici Hydrolift® to autorska metoda opracowana przez dr. Monikę Lelonkiewicz. Wszczepiane nici wykonane są z kwasu hialuronowego, co zapewnia ich doskonałą tolerancję przez organizm. Iniekcja nici powoduje stymulację wytwarzaniu kolagenu w skórze. Efekt utrzymuje się od roku do dwóch lat, zależne jest to od wektora wszczepienia nici.

Jak wybrać rodzaj nici liftingujących?

Wybór rodzaju nici liftingujących zależny jest od rodzaju zabiegu, któremu się poddajemy, więc powinien być dobrany przez lekarza go wykonującego. Do niedawna najpopularniejszy był lifting przy pomocy złotych nici, jednakże ponieważ jest to zabieg trwały, obarczony jest większą możliwością powikłań. Odchodzi się od złotych nici na rzecz wchłanialnych nici PDO lub nici hialuronowych, które ulegają biodegradacji po kilku lub kilkunastu miesiącach. Efekt nimi uzyskany może być lepiej dopasowany do potrzeb pacjenta oraz daje większe możliwości zabiegowe. W zależności od miejsca, które chcemy poprawić przy pomocy zabiegu, używa się nici o innych parametrach.

Przed wyborem rodzaju zabiegu powinien być przeprowadzony wywiad lekarski, w celu uzyskania informacji o przeciwskazaniach do zabiegu oraz określeniu pożądanego efektu. Lekarz medycyny estetycznej dobierze odpowiedni zabieg i wybierze odpowiedni rodzaj nici liftingujących. Jednocześnie należy pamiętać, aby korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych klinik i lekarzy, posiadających odpowiednie certyfikaty.

Dodaj komentarz