Stomatologia Estetyczna

Skaling ultradźwiękowy

Kto z nas nie marzy o pięknym uśmiechu, jakim mogą pochwalić się gwiazdy z czerwonego dywanu? Mycie zębów i higiena jamy ustnej to obowiązkowa podstawa, ale nie zawsze gwarantuje śnieżnobiałego uśmiechu.
Na szczęście gabinety dentystyczne mają bardzo bogatą ofertę.

Hollywoodzki uśmiech

Zęby są naszą wizytówką – z pewnością nie ma przesady w tym stwierdzeniu. Najbardziej pożądane są zdrowe, proste, zadbane i śnieżnobiałe. Czołowi producenci mają w swojej ofercie pasty wybielające, płyny do płukania ust, czy domowy zestawy do wybielania zębów. Można powiedzieć, że opanował nas wybielający zawrót głowy. Ale to dobrze, że tak namiętnie dbamy o zęby. Naprzeciw najbardziej wymagającym uśmiechom wychodzą gabinety dentystyczne, które w swojej ofercie mają wiele zabiegów, które poprawią wygląd naszych zębów, ich kolor, czy usuną kamień.

Kamień nazębny – skąd się bierze?

Nieoczyszczana z powierzchni zębów płytka nazębna (zbudowana z resztek pokarmowychbakterii oraz składników śliny) ulega po pewnym czasie mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny. Powstały kamień to bardzo poważna sprawa. Po pierwsze bardzo szpeci nasze zęby oraz, co gorsze, uszkadza dziąsła, powodując ich obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Przyczynia się również do procesów zaniku kości wyrostka zębowego, co prowadzi do stopniowego rozchwiania zębów i ich utraty (parodontoza).

Skaling ultradźwiękowy

W przypadku powstania kamienia nazębnego konieczna jest wizyta u stomatologa, który profesjonalnie zajmie się naszym kamieniem. Jednym z zabiegów do zadań specjalnych jest skaling ultradźwiękowy, dzięki któremu pozbędziemy się nieestetycznego kamienia nazębnego. Scaling to zabieg profilaktyczny i zarazem leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego).

Efekty skalingu ultradźwiękowego:

  • bardzo dokładne usunięcie kamienia nazębnego,
  • przygotowanie zębów do zabiegu wybielania,
  • przygotowanie zębów do lakierowania (zabiegu pielęgnacyjnego),
  • usunięcie zewnątrzpochodnych przebarwień koron zębów.

Skaling ultradźwiękowy – jak wygląda zabieg?

Do usuwania kamienia nazębnego można stosować narzędzia ultradźwiękowe tzw. skaleryultradźwiękowe. Skaler, czyli końcówka specjalnego urządzenia emituje drgania o częstotliwości kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Końcówka urządzenia do skalingu przyłożona do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię i powoduje odpryskiwanie złogów kamienia. Dzięki silnym i intensywnym drganiom kamień z łatwością jest usuwany.

Nie bój się dentysty!

Zabieg jest bezpieczny i przez większość pacjentów uważany za całkowicie bezbolesny. Jest on delikatniejszy od ręcznego usuwania kamienia oraz zdecydowanie bardziej skuteczny. Po skalingu stomatolog lub wyszkolona higienistka wygładza zęby gumkami oraz specjalnymi pastami.
Scaling ultradźwiękowy powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku, w zależności od indywidualnej diety oraz higieny jamy ustnej. Konieczność wykonania zabiegu określa lekarz dentysta podczas przeglądu.
Scaling nie jest drogim, a za to bardzo skutecznym zabiegiem. Jeden zabieg kosztuje w przedziale 100-200 zł., dlatego warto pomyśleć o profesjonalnym usunięciu kamienia.

Dodaj komentarz