Sposób na odstające uszy

Kompleksy z powodu zbyt dużych lub odstających uszu odczuwa wiele osób. W szczególności w młodości – defekt ten sprawia wiele kłopotów oraz powoduje trudności w zawieraniu kontaktów.


W życiu dorosłym bywa niewiele lepiej. O ile panie mogą ukrywać odstające uszy pod kaskadą długich włosów, tak panowie nie unikną efektu „plastusia”. Jeśli pomimo upływu lat nie jesteśmy w stanie pogodzić się ze swoim wyglądem, powinniśmy zastanowić się nad otoplastyką.

Co to jest otoplastyka?

Jest to chirurgiczny zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, który polega na wymodelowaniu małżowiny w sposób spełniający oczekiwania klienta. Wskazaniem do przeprowadzenia operacji jest zbyt duży kąt odstawania małżowiny względem głowy, asymetria, bądź jej nieproporcjonalnie duży kształt.

Przed przystąpieniem do zabiegu

Jeżeli zabieg przeprowadzany będzie w znieczuleniu ogólnym to pacjent powinien przejść szczegółowe badania przedoperacyjne oraz przeprowadzić rozmowę z lekarzem anestezjologiem. Ponadto, już podczas wstępnych konsultacji z chirurgiem, powinien on ocenić stan zdrowia pacjenta i wykonać zdjęcia z dokumentacyjnie przodu, z profilu i z tyłu. Każdy człowiek jet inny, dlatego w przypadku tego typu zabiegów wskazówki dotyczące przygotowania mogą się różnić. Należy uważnie słuchać swojego lekarza. Z pewnością jednak przed zabiegiem niewskazane jest stosowanie leków na bazie kwasu acetylosalicylowego, np. aspiryny, polopiryny.

Rodzaj znieczulenia

W przypadku osób dorosłych z reguły stosuje się znieczulenie miejscowe, natomiast w przypadku dzieci – pełną narkozę. Nie wolno wtedy jeść, pić i palić conajmniej 6 godzin przed operacją, zaś po zabiegu przebywa się ok. dobę w szpitalu. Jeżeli korekta wykonywana była znieczulaniu miejscowym, pacjent w tym samym dniu może wrócić do domu.

Tuż po zabiegu

Po zakończonej operacji na głowie umieszcza się opaskę elastyczną bądź bandażuje. Niestety, ale przez kilka pierwszych dni uszy mogą boleć i być opuchnięte. Po około 2 tygodniach objawy stopniowo zaczynają ustępować. W razie silnych bóli należy wspomagać się preparatami przeciwbólowymi przepisanymi przez lekarza. Jeśli nie zostały założone szwy wchłanialne, należy stawić się na kontroli po ok. 10 dniach. Większość pacjentów już po tygodniu i powraca do normalnego funkcjonowania, jednak z wysiłkiem fizycznym należy uważać przez najbliższy miesiąc. Niestety przez okres 2 tygodni nie wolno moczyć i myć włosów.

Efekty zabiegu są trwałe, lecz jak każda interwencja chirurga – kończą się bliznami. Aczkolwiek współcześni lekarze starają się prowadzić cięcia w taki sposób aby były one jak najmniej widoczne.

Natalia Herzog