Nowoczesne metody wybielania zębów

Nie ma osoby, która nie pragnęłaby poszczycić się idealnie równym i śnieżnobiałym uśmiechem. Jednak mimo intensywnego dbania  o zęby – nasz tryb życia skutecznie nam to uniemożliwia.

Wieloletnie palenie papierosów, picie mocnej kawy, herbaty, wina, a nawet zażywanie niektórych antybiotyków – powoduje liczne przebarwienia. Jednak dzięki rozwojowi techniki, mamy możliwość wybielenia naszych zębów.

Różne sposoby 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat, przez rynek stomatologiczny przewinęło się wiele różnych metod wybielania zębów. Obecnie rozjaśniać zęby możemy zarówno w domu, jak i w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Pamiętajmy jednak, że zabiegi wykonywane w domowym zaciszu będą dawały bardzo subtelny efekt. Aby zauważyć znaczącą zmianę, warto udać się do specjalisty.

Domowe wybielanie zębów

Żele czy tez pasty dostępne w aptekach są bezpieczne. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń zawartych w ulotkach. W przeciwnym razie możemy na własne życzenie nabawić się nadwrażliwości. A to niestety zdarza się bardzo często powodując dodatkowe kłopoty oraz… wydatki. Po użyciu takich preparatów nasz uśmiech będzie jaśniejszy o 1-2 tony. Rozjaśnianie „na własną rękę” trwa kilka tygodni, zaś efekt utrzymuje 3–6 miesięcy. Na chwilę obecną możemy nabyć w aptekach i lepszych drogeriach:

  • pasty, którymi myjemy zęby po każdym posiłku. Efekty widoczne są po miesiącu szczotkowania
  • paski, które przyklejamy dwa razy dziennie i zostawiamy na 30 minut. Nasączone są specjalnym żelem wybielającym, który sprawia, że już po kilku dniach możemy cieszyć się bielszymi zębami.
  • wybielacz w sztyfcie, który stosujemy po umyciu zębów standardową pastą. Za pomocą aplikatora, nanosimy równomiernie preparat i pozostawiamy na noc. Różnicę widać po 2 tygodniach.
  • dwufazowy żel, który aplikujemy na dołączoną do opakowania protetyczną nakładkę, a następnie umieszczamy na zębach na 10 minut. Uśmiech jest jaśniejszy po tygodniu stosowania
  • nakładki, które zawierają substancją wybielającą. Wkładamy je do jamy ustnej i zagryzamy na niej zęby, pozostawiając na ok 20 minut. Efekty widoczne są już po 5 dniach

Profesjonalne wybielanie zębów

W gabinetach stomatologicznych wykorzystywana jest obecnie metoda laserowa ze względu na małą inwazyjność i szybki efekt. Zabieg polega na wykorzystaniu lampy Beyond. Najpierw aplikuje się preparat wybielający o wysokim stężeniu, a następnie wspomaga się jego działanie za pomocą specjalnego światła pochodzącego z lampy. Wszystko trwa 1,5 godziny, a poprawa jaką możemy uzyskać jest naprawdę spektakularna. Zęby zostają rozjaśnione nawet do 10 odcieni. Efekt utrzymuje się około 2-3 lata.

Czasami można spotkać się jeszcze z wybielaniem nakładkowym, gdzie stomatolog przepisuje specjalny żel ora nakładki stosowane samodzielnie w domu. Jednak jest to już metoda przestarzała.

Natalia Herzog