Zabieg falami RF

Narodziny dziecka z rozszczepem podniebienia lub wargi nie są już tragedią. Chirurgiczne usunięcie tego defektu zapewni sprawne funkcjonowanie w późniejszym życiu.

W Polsce wada występuje ze średnią częstością 2–3 przypadków na 1000 żywych urodzeń. Leczenie podjęte we wczesnym dzieciństwie sprawia, że można całkowicie pozbyć się tego problemu. Tuż po poradzie, lekarze z reguły zajmują się badaniami dziecka oraz odpowiednio instruują rodziców, a także informują kiedy powinni oni zgłosić się z maleństwm na zabieg.

Rozszczep wargi

Metoda jaką wykorzystuje się w przypadku rozszczepów to chirurgiczne zszycie szczeliny. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie jej trwania chirurdzy zajmują się:

– wydłużeniem wargi w miejscu rozszczepu,

– wydłużeniem śluzówki i środkowej części wargi,

– rozwinięciem mięśnia okrężnego ust w pasmo szerokości odpowiadającej wysokości wargi.

– przesunięciem podstawy skrzydełka nosa ku górze, środkowi i przodowi,

– przesunięciem ramienia bocznego chrząstki skrzydełkowej ku środkowi i górze,

– połączeniem odpowiadających sobie punktów anatomicznych po obu stronach wargi.

Jest to rutynowy zabieg, jednak jak każda interwencja operacyjna niesie za sobą szereg efektów ubocznych takich jak: zasinienie, bóle głowy, otępienie, senność, obrzęki czy też utrudnione gojenie sie rany.

Rozszczep podniebienia

W tym przypadku zabieg przebiega podobnie i także jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, jednak jest on o wiele bardziej skomplikowany. Polega na połączeniu szczeliny powstałej w jamie ustnej oraz podwójnym jej zszyciu. W obu przypadkach – po interwencji chirurgicznej zalecany jest długi okres rekonwalescencji oraz specjalna płynna dieta.

Ważne aby zabiegi takie przeprowadzać u dzieci kilku/kilkunastomiesięcznych. Ich organizmy ciągle się rozwijają, co umożliwia poprawne zasklepienie się wargi i podniebienia. W dodatku po kilku latach, po nieestetycznych bliznach nie pozostanie nawet ślad. Trzeba będzie się dobrze przyjrzeć, aby zauważyć jakiekolwiek ślady interwencji chirurgicznej.

Zajęcza warga oraz wilcza paszcza – bo tak potocznie nazywane są rozszczepy wag i podniebienia, nie są tylko defektem kosmetycznym. Utrudniają przede wszystkich codzienne funkcjonowanie i przyjmowanie pokarmów, co wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Natalia Herzog