Zabieg liposukcji daje natychmiastowe efekty, ale żeby móc je podziwiać, konieczne jest odpowiednie postępowanie w okresie rekonwalescencji. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń lekarskich, mogą nas czekać niebezpieczne dla zdrowia powikłania.

Ciężko, ale będzie warto

Niezależnie od tego, która część ciała była poddana odsysaniu tkanki tłuszczowej, dla pacjenta obowiązkowe jest odpowiednie zadbanie o to miejsce. Należy pamiętać, że liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym. Ciało będzie potrzebowało czasu, żeby powrócić do normalnego stanu i codziennego funkcjonowania. Moment, w którym pacjent będzie mógł obejrzeć efekt końcowy bez specjalnego ubrania uciskowego, opuchlizny i siniaków, może być odległy nawet o pół roku. W przypadku rozległych zabiegów – np. na nogi czy brzuch – rekonwalescencja jest długa i uciążliwa. Jednak dla większości pacjentów nawet kilka miesięcy oczekiwania od zabiegu nie jest problemem. Efekt końcowy wynagradza czas, ból i wszelkie nieprzyjemności.

W zależności od tego, jaką techniką przeprowadzany był zabieg, okres rekonwalescencji będzie dłuższy lub krótszy. Mniej inwazyjne zabiegi (np. liposukcja wodna Water-Jet) będą wymagały mniejszego poświęcenia od pacjenta i krótszego czasu przeznaczonego na powrót do formy. Również rozległość zabiegu wpływa na czas potrzebny na rekonwalescencję.

Pierwsze dni bezpośrednio po zabiegu mogą wiązać się z koniecznością pozostania w klinice. Z ranek po umieszczeniu kaniuli może wysączać się płyn tkankowy zmieszany z krwią i płyny infiltracyjne. Jest to stan normalny i nie należy się niepokoić. Mogą one trwać do 12 godzin od zabiegu. Jeśli konieczne było założenie specjalnych drenów (zwłaszcza w przypadku rozległych zabiegów), będą one wyjęte dopiero w późniejszym czasie.

Ubranie uciskowe to podstawa

Bielizna uciskowa to przykry obowiązek każdego pacjenta po liposukcji. To ona zapewni, że skóra, pod którą nagle zabrakło dużej ilości tkanki tłuszczowej, dostosuje się do nowych warunków. W pierwszej dobie po zabiegu bielizna musi być noszona bez przerwy. Dopiero w następnych dniach będzie można zdejmować ją na krótki czas. Zalecane jest stosowanie bielizny uciskowej nawet do pół roku od zabiegu. Bielizna uciskowa w pierwszych tygodniach zapobiegnie krwiakom. Będzie również odpowiednio modelowała ciało po zabiegu. Jest to męczący proces, dlatego też producencki starają się ułatwić pacjentom powrór do formy. Bielizna jest jak najbardziej funkcjonalna i wygodna.

Wielu lekarzy zaleca również specjalne masaże po liposukcji. Przyspieszają one powrót do zdrowia i dają lepszy efekt kosmetyczny. Jednak trzeba zawierzyć swojemu lekarzowi prowadzącemu zabieg – środowisko jest w tej kwestii podzielone. Brak masaży nie wpłynie negatywnie na zdrowie!

Powrót do pełnej sprawności będzie trwał około półtora tygodnia. Do tego czau zdjęte zostaną szwy (jeśli była konieczność ich zakładania), częściowo zejdzie opuchlizna. Wysiłek fizyczny powinien być ciągle ograniczony, choć sam ruch jest wskazany. Zapobiegnie powstawaniu zakrzepów w żyłach.