Jedną z najnowocześniejszych metod rekonstrukcji piersi w ostatnich latach jest wykorzystanie komórek macierzystych do odbudowy piersi bez konieczności wykorzystania materiałów pochodzenia zewnętrznego.
 

Bardzo nowa technika

Najpopularniejsze metody rekonstrukcji piersi to wykorzystanie silikonowych protez lub przeszczepienie własnej tkanki tłuszczowej. Obie techniki mają swoje plusy i minusy. Wykorzystanie protez jest znacznie łatwiejsze – można je wszczepić w dowolnym momencie od wykonania mastektomii. Niestety, w rzadkich przypadkach mogą być przyczyną problemów zdrowotnych, z czasem mogą stwardnieć lub ulec deformacji. Przeszczepienie własnej tkanki tłuszczowej jest operacją poważniejszą ze względu na połączenie dwóch zabiegów – pozyskania tkanki podczas liposukcji i wszczepienia jej w rekonstruowaną pierś. Ilość wszczepionej tkanki musi być odpowiednio większa, ponieważ z czasem część komórek ulegnie wchłonięciu. Wykorzystanie komórek macierzystych daje szansę na uniknięcie większości problemów związanych z innymi technikami rekonstrukcji piersi.
 
Podstawą zabiegu jest pozyskanie komórek tłuszczowych z ciała pacjentki, odpowiednie wyselekcjonowanie komórek macierzystych i stworzenie naturalnego preparatu, który po wszczepieniu nie ulega redukcji, co dzieje się w przypadku zwykłego przeszczepienia własnej tkanki tłuszczowej. Procedura zaczęła być wykorzystywana w momencie stworzenia specjalnego aparatu, który służy do pozyskania komórek macierzystych i regeneracyjnych z tkanki tłuszczowej pacjenta w krótkim czasie. Do tej pory proces ten był zbyt długotrwały, żeby można było go wykorzystać do jakiegokolwiek zabiegu rekonstrukcyjnego. Dzisiaj urządzenie skraca czas potrzebny do stworzenia „zawiesiny” do minimum – maksymalnie do 2 godzin.
 

Pozyskiwanie, przetwarzanie, wszczepianie

Komórki tłuszczowe najpierw jednak trzeba pozyskać. Potrzebny jest zatem niewielki zabieg liposukcji, najczęściej wykonywanej na brzuchu lub udach pacjentki. Pozyskany materiał dzieli się na dwie części – jedna przeznaczona jest do oczyszczenia i odwirowania wyłącznie zdrowych komórek tłuszczowych, druga, przy wykorzystaniu urządzenia Celution 800/CRS, przekształcona zostanie w zawiesinę komórek macierzystych i regeneracyjnych. Po połączeniu powstanie materiał gotowy do wszczepienia pacjentce.
 
Cały zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego. Zarówno pozyskiwanie jak i wszczepianie materiału odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Odpowiednie dbanie o piersi i miejsce pobrania tkanki tłuszczowej (np. noszenie specjalnej bielizny uciskowej) to dalszy, niezbędny element zabiegu. Niestety, ten rodzaj rekonstrukcji piersi przeznaczony jest przede wszystkim dla pań, które nie mają dużego biustu. Im większa ma być pierś, tym większą ilość materiału do przeszczepu trzeba pozyskać. Niekiedy potrzebnych jest kilka zabiegów, dzięki którym zrekonstruowana zostanie cała pierś. Pacjentkom o większych piersiach zalecane jest skorzystanie z silikonowych implantów. Kolejnym minusem tej metody jest jej cena – zabieg nie jest refundowany przez NFZ.