Przeszczep włosów - przegląd metod

Utrata włosów zwłaszcza w młodym wieku jest zjawiskiem niezwykle kłopotliwym oraz wstydliwym. W szczególności w przypadku kobiet, które marzą o bujnej, pięknej i gęstej czuprynie.

Na całe szczęście z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna. Kliniki chirurgiczne wyrastają w naszym kraju jak grzyby po deszczu.

Bezlitosne łysienie i utrata włosów

Jeśli odczuwamy kompleksy z powodu łysianie, bądź nasze włosy uległy zauważalnemu i znacznemu przerzedzeniu – zastanówmy się nad przeszczepem włosów. Polega on na pobraniu włosów wraz z cebulkami z innych, gęściej zarośniętych partii głowy np. z potylicy i równomiernym wszczepieniu ich w miejsce występujących ubytków.

Obecnie stosuje się kilka nowoczesnych metod takich jak SAFER, FUE oraz STRIP.

Metoda SAFER

To urządzenie jest wykorzystywane zarówno w przypadku łysienia oraz rekonstrukcji brwi np. po wypadku. Zabieg nie pozostawia żadnych blizn. Przeprowadzany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego. Po transplantacji wraca się do domu, zaś dotychczasową aktywność można rozpocząć już drugiego dnia. Przeszczep włosów tą metodą jest bardzo szybki i mało inwazyjny.

Metoda FUE

Polega na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych z pozostawieniem mikroskopijnych, niewidocznych gołym okiem blizenek w miejscach, z których zostały pobrane. Zabieg również wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i stosuje się znieczulenie miejscowe. Okres powrotu do pełnej sprawności wynosi jednak ok. tygodnia. W tym czasie możliwe są bóle w okolicy biorczej oraz dawczej.  Niestety małe blizenki pozostają widoczne, aczkolwiek odrastające włosy ułatwiają ich ukrycie.

Metoda STRIP

Nazywana inaczej metodą paskową. Z owłosionej partii skóry głowy u pacjenta pobiera się cienki pasek, z którego wybierane są poszczególne zespoły meszków, a następnie wszczepia się je w miejsca dotknięte łysieniem. Trzeba pamiętać, że jest to najbardziej „inwazyjna” metoda, ponieważ pozostawia blizny w miejscu pobrania wycinka skóry. Przy dłuższych włosach, jednak udaje się ją ukryć i nie jest to problemem.  Przebieg zabiegu oraz rekonwalescencji jest podobny jak w przypadku techniki FUE.

Ostateczny wybór metody jest uzależniony głównie od kwoty jaką dysponujemy oraz zapleczem jakie posiada w swojej ofercie klinika, do której się udajemy. Warto więc umówić się na wstępną konsultację do kilku różnych specjalistów i wysłuchać ich propozycji.

Natalia Herzog