Zdarza się, iż za wystąpienie raka odpowiadają informacje zapisane w DNA. Obecność zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2 zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Jak uniknąć raka piersi?
W zeszłym roku media opisywały historię Angeliny Jolie, znanej hollywoodzkiej aktorki, która poddała się profilaktycznej mastektomii i rekonstrukcji piersi. Opinia publiczna była poruszona krokiem, na jaki zdecydowała się gwiazda. Jolie poddała się profilaktycznej mastektomii, ponieważ lekarze wykryli u niej zmutowany gen BRCA 1, który w 90% przypadków prowadzi do rozwoju nowotworu piersi.
Nowotwór a mutacje genów
Profilaktyczna mastektomia stanowi ratunek dla osób obciążonych genetycznie. Mutacje genów BRCA1 i BRCA2 sprzyjają powstawaniu komórek nowotworowych w obrębie piersi, jajników i macicy.
Nowotwór spowodowany mutacją genu różni się od nowotworu sporadycznego. W pierwszym przypadku guz szybko rośnie i często jest złośliwy.
Osoby, których bliscy chorowali na raka piersi, powinny poddać się testom genetycznym. W ambulatorium pobiera się próbkę krwi, którą następnie bada się przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Jeśli testy wykażą, iż jesteśmy nosicielkami zmutowanego genu BRCA 1 i/lub BRCA 2, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w przyszłości zachorujemy na raka. W takich sytuacjach lekarze zalecają profilaktyczną mastektomię.
Rekonstrukcja piersi
Decyzja o mastektomii jest niezwykle trudna. Operację usunięcia piersi wiele pań postrzega jako utratę kobiecości. W związku z tym coraz częściej mastektomii towarzyszy rekonstrukcja piersi. Współczesna medycyna dysponuje metodami, które pozwalają cieszyć się naturalnym efektem. W przypadku rekonstrukcji piersi wykorzystuje się dwie metody. Jedna z nich opiera się na wszczepieniu implantów, podczas gdy druga sprowadza się do użycia tłuszczu pobranego z ciała pacjentki.
Dzięki rekonstrukcji piersi panie nie muszą zmagać się z poczuciem utraty kobiecości. Warto pamiętać, iż zabieg profilaktycznej mastektomii może uratować życie.
Aleksandra Wiktor