Nosisz soczewki kontaktowe? Decydując się na nie, zgadzasz się również na wykonywanie codziennych rytuałów. Pamiętaj, że Twój komfort w dużej mierze zależy nie tylko od doboru odpowiednich szkieł, ale również ich odpowiedniej pielęgnacji. Tylko właściwie przeprowadzone zabiegi sprawią, że użytkowanie soczewek będzie wygodne, bezpieczne i higieniczne.

Oczyszczanie soczewek to podstawa

Podstawą zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne oczyszczanie soczewek. Na ich powierzchni gromadzą się bowiem osady lipidowe i białkowe, jak również rozwijają się mikroorganizmy. Bagatelizowanie oczyszczania szkieł bardzo szybko da o sobie znać – w najlepszym wypadku tylko niewygodą użytkowania, a w najgorszym – infekcjami i chorobami oczu. Dlatego płyn do soczewek musisz posiadać zawsze.

Czyszczenie i dezynfekcja w jednym, czyli uniwersalny płyn do soczewek

Istotą pielęgnacji soczewek jest usuwanie nagromadzonych osadów, dezynfekcja oraz nawilżanie. W takiej sytuacji trzeba byłoby zaopatrzyć się nie w jeden płyn do soczewek, ale kilka. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników szkieł kontaktowych, powstały płyny uniwersalne, które spełniają rolę preparatów „all in one”. Wielokierunkowe działanie pozwala zastąpić kilka specyfików, dzięki czemu pielęgnacja jest jeszcze szybsza i łatwiejsza.

W przypadków preparatów uniwersalnych powiedzenie, że „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” zupełnie się nie sprawdza. Dowodem jest płyn do soczewek MeniCare Soft czy Piiloset BioTwin. Odpowiednio opracowana formuła sprawia, że preparat nie tylko czyści, ale również zapobiega tworzeniu się osadów białkowych, dezynfekuje i nawilża. Dzięki takiemu kompleksowemu działaniu pielęgnacja soczewek ogranicza się do minimum – wystarczy tylko szkła przetrzeć, opłukać, zanurzyć ponownie w płynie i zamknąć w opakowaniu.

 Usuwanie osadów białkowych, czyli odbiałczający płyn do soczewek

Minimum pielęgnacji soczewek jest usuwanie osadów białkowych, które powstają na powierzchni soczewki. Choć niektóre osoby zanieczyszczenia tego typu usuwają ciepłą wodą z kranu (!), nie jest to polecana praktyka. Jest to bowiem szybki sposób na jeszcze większe zanieczyszczenie soczewki oraz jej uszkodzenie.

Lepiej postawić na sprawdzone płyny odbiałczające, które dokładnie usuną powstające zanieczyszczenia, np. Opti- Free Supra Clens. Preparat zawiera w swoim składzie enzymy, dzięki czemu precyzyjnie rozpuszcza osady. Jednocześnie działa dezynfekująco, zapobiegając infekcjom.

A może soczewki jednodniowe?

Jeśli stosowanie płynów do szkieł jest problematyczne, może warto pomyśleć o zmianie soczewek na jednodniowe? To świetne rozwiązanie, które łączy w sobie komfort i bezpieczeństwo stosowania odpowiednio nawilżonych i czystych soczewek – każdego dnia.