Lifestyle

Poznaj liczne właściwości prozdrowotne kawy!

właściwości prozdrowotne kawy

Grafika: Venosa.pl

Kawa to jeden z ulubionych napojów Polaków, sięgamy po nią o poranku, aby dobrze rozpocząć nowy dzień. Jej aromat rozpala zmysły i pobudza do działania. Ma też działanie poprawiające nastrój. Na tym jednak nie kończą się dobroczynne walory małej czarnej, jest ich znacznie więcej. Poznaj liczne właściwości prozdrowotne kawy i wpisz ją na stałe do swojego rozkładu dnia.

 

Spis treści:

  1. Antyoksydanty zawarte w kawie
  2. Jak kawa wspomaga odchudzanie?
  3. Właściwości prozdrowotne kawy. Profilaktyka cukrzycy
  4. W jaki sposób kawa zmniejsza ryzyko depresji?
  5. Jak kawa wpływa na układ krążenia?
  6. Kawa jako sposób na zakwasy
  7. Wydajna nauka mimo zmęczenia? Z kawą to możliwe!
  8. Substancje odżywcze zawarte w kawie
  9. Starannie wyselekcjonowana kawa – gdzie możesz ją zamówić?
  10. Syropy do kawy, czyli produkty do zadań specjalnych

Antyoksydanty zawarte w kawie

Czy wiesz, że co dnia każda komórka 20-letniej osoby jest narażona na oddziaływanie 100 tysięcy wolnych rodników? Tym terminem określamy reaktywne cząstki, które mogą uszkadzać makromolekuły, w tym struktury białkowe, lipidowe oraz kwasy nukleinowe. Wolne rodniki ze względu na swoje destrukcyjne działanie przyspieszają proces starzenia się. Chociaż ich powstawanie w organizmie podczas procesów metabolicznych stanowi naturalną kolej rzeczy, to ze względu na wysokie zanieczyszczenie środowiska i wpływ promieni UV ich liczba gwałtownie wzrosła. Z niewielką ilością wolnych rodników nasz ustrój radzi sobie samodzielnie, korzystając z własnych antyoksydantów. Niestety gdy jest ich więcej, przeciwutleniacze należy dostarczyć z zewnątrz. Pomóc może w tym zbilansowana dieta, bogata w owoce, warzywa, przyprawy, zioła, kawę, herbatę i kakao. Czy wiesz, że nieprzetworzone ziarna kawy dostarczają ponad tysiąc różnych antyoksydantów? Te neutralizują wolne rodniki, chroniąc komórki przed ich destrukcyjnym działaniem.  Aby zapobiec stresowi oksydacyjnemu, warto spożywać kawę o możliwie najmniejszym stopniu przetworzenia. Ta bowiem obfituje w przeciwutleniacze.

Antyoksydanty zawarte w kawie

Grafika: Venosa.pl

Jak kawa wspomaga odchudzanie?

Nadmiar tkanki tłuszczowej stanowi zmorę wielu kobiet. Spora część z nas próbuje przygotować ciało na urlop, aby na plaży zaprezentować smukłą sylwetkę. Dieta odchudzająca w połączeniu z aktywnością fizyczną przynosi najlepsze rezultaty. Niemniej istnieją substancje wspomagające walkę ze zbędnymi kilogramami. Takie działanie wykazuje kofeina, którą znajdziemy w kawie. Szacuje się, że przyspiesza ona spalanie tłuszczu nawet o 20%! Jeśli chcesz uzyskać jak najlepsze rezultaty, postaw na kawę wysokiej jakości, która charakteryzuje się wysoką zawartością kofeiny.

Właściwości prozdrowotne kawy.  Profilaktyka cukrzycy

Cukrzyca to przewlekła choroba, z którą boryka się coraz więcej osób w krajach wysoko rozwiniętych. Za ten stan rzeczy odpowiada niewłaściwa dieta i niedobór aktywności fizycznej. Na szczęście ryzyko cukrzycy można spróbować zredukować. Dieta o niskim indeksie glikemicznym i dostosowanej do indywidualnych potrzeb kaloryczności przynosi świetne rezultaty. Nie należy również zapominać o systematycznym ruchu, nie muszą to być koniecznie ćwiczenia na siłowni, równie dobrze sprawdzi się dłuższy spacer, na który udamy się kilka razy w tygodniu. Rozpatrując właściwości prozdrowotne kawy, nie sposób nie wspomnieć o tym, że jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko cukrzycy o 7%.

W jaki sposób kawa zmniejsza ryzyko depresji

Grafika: Venosa.pl

W jaki sposób kawa zmniejsza ryzyko depresji?

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. W krajach zachodnich depresja stanowi coraz częściej spotykany problem, którego nie należy bagatelizować. Osoba nią dotknięta powinna zgłosić się po pomoc do specjalisty. Często bowiem leczenie depresji wymaga podania antydepresantów, które odpowiadają za wychwyt zwrotny serotoniny. Na szczęście można spróbować zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej przypadłości. Warto wprowadzić do swojej codzienności elementy, które sprzyjają powstawaniu serotoniny i dopaminy. Okazuje się, że jednym z nich może być kawa. Ta bowiem przyczynia się do wzrostu wyżej wspomnianych neuroprzekaźników, które odpowiadają za dobry nastrój.

Jak kawa wpływa na układ krążenia

Grafika: Venosa.pl

Jak kawa wpływa na układ krążenia?

Zazwyczaj uważamy, że kawa wpływa niekorzystnie na układ krążenia. Tymczasem, jak pokazują badania naukowe, mała czarna zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych blisko o 1/3. Oznacza to, iż serce oraz inne ważne narządy są lepiej dotlenione oraz odżywione. Przyczynia się to do ogólnej poprawy wydolności organizmu.

Kawa jako sposób na zakwasy

O ile wyżej wspomniane właściwości prozdrowotne kawy są stosunkowo dobrze znane, o tyle wiele osób uprawiających sport nie zdaje sobie sprawy, że mała czarna może im pomóc, gdy pojawią się bolesne zakwasy.  Gdy trenujemy partie mięśni, których nie ćwiczyliśmy od dłuższego czasu, np. po roku przerwy wsiadamy na rower, często skarżymy się na zakwasy. Ból mięśni, którym im towarzyszy, potrafi być bardzo dokuczliwy. Aby przywrócić sobie możliwość normalnego funkcjonowania, warto wypić 2-3 filiżanki kawy.  Wykazano bowiem, że taka ilość redukuje ból mięśni aż o połowę.

Wydajna nauka mimo zmęczenia? Z kawą to możliwe!

Czerwiec to miesiąc intensywnej nauki, zwłaszcza dla studentów, którzy mają sesję, a niektórzy z nich także bronią pracę licencjacką lub magisterską. Przyswajanie wiedzy często bywa wyczerpujące. Nic dziwnego, że po jednym zdanym egzaminie często brakuje nam sił, by przygotować się do kolejnego. Na szczęście wykazano, iż kawa nie tylko pobudza, gdy stajemy się senni, ale też poprawia zdolności intelektualne. Kofeina wpływa pozytywnie na czujność, koncentrację i logiczne myślenie.

Substancje odżywcze zawarte w kawie

Okazuje się, że kawa zawiera nie tylko pobudzającą kofeinę oraz antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, ale też cenne substancje odżywcze. Filiżanka małej czarnej dostarczy ci witamin z grupy B – B2, B3 i B5, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Kawa to również bogactwo minerałów takich jak mangan, potas i, co ciekawe, magnez.

kawa Lavazza

Grafika: Venosa.pl

Starannie wyselekcjonowana kawa – gdzie możesz ją zamówić?

Czy wiesz, że kawa do Europy dotarła w XVI wieku, a pod koniec XVII stała się również napojem spożywanym przez Polaków? Na smak, zapach i właściwości małej czarnej wpływa wiele czynników. Nie bez znaczenia pozostaje miejsce pochodzenia ziaren. Te bowiem różnią się składem, w zależności od kraju uprawy. Nie mniej istotna jest odmiana, z jaką mamy do czynienia. Między robustą a arabicą występują spore różnice. Sklep internetowy Venosa.pl wyszedł naprzeciw oczekiwaniom kawoszy, oferuje on szeroki wachlarz produktów kawowych z różnych zakątków świata.  Znajdziesz w nim kawę w ziarnach, kawę rozpuszczalną, kawę w kapsułkach, kawę BIO oraz w kawę w puszce. Także sposób parzenia kawy wpływa na jej aromat i właściwości. Na Venosa.pl możesz zamówić kawę do ekspresu ciśnieniowego, kolbowego, przelewowego, kawę w kapsułkach, w saszetkach oraz kawę nadającą się do tradycyjnego parzenia po turecku.  Firma stawia na produkty pochodzące od polskich, sprawdzonych dystrybutorów, co gwarantuje wysoką jakość zakupionego wyrobu.  Duża popularnością wśród klientów Venosa.pl cieszy się kawa Lavazza. Ta włoska marka od początku swojego istnienia przykładała ogromną wagę do jakości i smaku. W tym celu starannie opracowywała mieszanki kaw, aby uzyskać idealny i niepowtarzalny smak małej czarnej. Dziś kawa Lavazza jest sprzedawana w 100 krajach na 5 różnych kontynentach. W sklepie internetowym Venosa.pl często możesz nabyć ją w okazyjnej cenie.

Syropy do kawy, czyli produkty do zadań specjalnych

Choć większość lubi niepowtarzalny smak kawy, to jednak czasem jest on zbyt intensywny dla niektórych osób. Aby go nieco złagodzić, warto sięgnąć po syrop do kawy. W sklepie internetowym Venosa.pl znajdziesz wiele ciekawych produktów, które przełamią gorzki posmak małej czarnej.  Cytryna w syropie z rumem, cytryna w syropie z miętą, cytryna w syropie z malinami, naturalny syrop malinowy, naturalny syrop z aronii, naturalny syrop truskawkowy – to tylko niektóre z wersji smakowych.  Syropy dostępne na Venosa.pl zostały opracowane z wykorzystaniem tradycyjnych receptur, przy jednoczesnym ograniczeniu zbędnych substancji. W trosce o środowisko i zdrowie konsumenta sprzedaje się je w szklanych opakowaniach.  Te możesz po zużyciu syropu umyć i wykorzystać do przechowywania własnych przetworów.

cytryna w syropie z malinami

Grafika: Venosa.pl

Dodaj komentarz