Powiększanie piersi, tak jak większość operacji, wymaga odpowiedniego przygotowania. Co należy zrobić, a czego unikać przed zaplanowanym zabiegiem? Jakie rzeczy należy przywieźć do kliniki?

Przed każdym zabiegiem należy szczerze porozmawiać z lekarzem prowadzącym. On rozwieje wszelkie wątpliwości, doradzi i zada odpowiednie badania. Specjalista powinien poznać wszystkie choroby, które przebyliśmy. Nie należy pomijać reakcji alergicznych ani dolegliwości, które z pozoru wydają się błahe. W przypadku pacjentek, które zmagają się z infekcją, zabieg należy przełożyć.

Badania

Przed zabiegiem należy przeprowadzić komplet badań. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wystąpienia powikłań. Niezwykle istotną rolę odgrywa konsultacja z anestezjologiem i badania na krzepliwość krwi. Przed powiększaniem piersi należy przeprowadzić mammografię i USG. Warto też wykonać EKG.

Kilka tygodni przed zabiegiem

Pacjentki, które nałogowo palą papierosy, na kilka tygodni przed operacją powinny z nich całkowicie zrezygnować. Kobiety przyjmujące środki hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne, kilka tygodni przed operacją powinny z nich zrezygnować Jednocześnie należy unikać preparatów na bazie salicylanów, które rozrzedzają krew. O każdym przyjmowanym leku należy powiadomić lekarza. Przed operacją warto zrezygnować z solarium.

Przed zabiegiem powiększania piersi warto zadbać o swoją skórę. Wprowadzenie implantów może powodować jej rozciągniecie i powstanie rozstępów. Można temu zapobiec, stosując preparaty nawilżające, np. oliwki na bazie oleju ze słodkich migdałów.

W dniu zabiegu

Co najmniej 6 godzin przed zabiegiem nie należy już niczego pić ani spożywać. Do kliniki należy zabrać wygodną piżamę i papcie.

Aleksandra Wiktor