Pieniądze w związku nierzadko stanowią temat tabu. Niechętnie o nich rozmawiamy. Boimy się, że poruszając tę kwestię, zaczniemy uchodzić za osoby interesowne. Romantyczna wizja miłości, którą karmi nas popkultura, nakazuje wierzyć, że najważniejsze jest uczuć. Pozostałe sprawy same się rozwiążą. Tak jednak rzadko się dzieje.
Spis treści:
- Miłość z terminem ważności. Dlaczego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?
- Co daje nam intercyza?
- Kiedy rozdzielność majątkowa okazuje się błogosławieństwem?
- Pieniądze w związku – czy warto inwestować w nieruchomość partnera?
- Podział pieniędzy w związku
- Zabezpieczenie finansowe partnerki zajmującej się dziećmi
- Pieniądze jako przyczyna rozwodu
Miłość z terminem ważności. Dlaczego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?
Miłość, która ma stanowić źródło naszego bezpieczeństwa finansowego, czasem się kończy. Związek, który miał trwać wiecznie, rozpada się, a wtedy zaczynają się problemy. Ktoś domaga się jakiejś części majątku. Ktoś inny czuje się zawiedziony, bo przez lata inwestował w cudzy dom lub wybudował go na działce, do której nie ma żadnego tytułu własności. Wielu problemów można by uniknąć, gdyby pieniądze w związku potraktować poważnie.
Co daje nam intercyza?
Intercyza to słowo, które budzi postrach. Zupełnie niesłusznie. Prawnicy przekonują, że istnieją dwa podejścia do związku. Jedno z nich zakłada wspólnotę majątkową, wówczas każda zarobiona złotówka jest wspólna. Dzieje się tak po zawarciu związku małżeńskiego, gdy wcześniej nie zostanie podpisana intercyza. Gdy jednak zdecydujemy się na nią, zachowujemy odrębność majątkową. Ma to sporo zalet, o których zdajemy się zapominać. Z jednej strony stawiamy na romantyczną wizję miłości, która nie zagląda nikomu do portfela i ma trwać wiecznie. Z drugiej wiele par, mimo braku intercyzy, posiada osobne konta bankowe. Niestety w przypadku konfliktu lub rozwodu ich zawartość zostanie potraktowana jako wspólnota majątkowa, którą należy podzielić.
Kiedy rozdzielność majątkowa okazuje się błogosławieństwem?
Intercyza przydaje się, gdy jedna ze stron prowadzi działalność gospodarczą lub zamierza założyć własną firmę. W takiej sytuacji majątek rodzinny nie jest zagrożony. Interes męża może nie wypalić, ale rodzina nie wyląduje na bruku, ponieważ dom należy do żony, a małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkową.
Pieniądze w związku – czy warto inwestować w nieruchomość partnera?
Pieniądze w związku to zbyt poważne zagadnienie, aby je lekceważyć. Nieważne, jak bardzo kochasz swojego partnera, pewnego dnia wasze drogi mogą się rozejść. On może kogoś poznać, zakochać się w innej kobiecie, a ty zostaniesz wówczas z niczym, jeśli nie zadbasz o swoje interesy już dziś. Zastanów się, czy naprawdę warto remontować mieszkanie partnera, które odziedziczył on po babci. Ono nie należy do ciebie. Jeśli się rozstaniecie, stracisz pieniądze, które w nie zainwestujesz. Masz wybudować dom na działce partnera? Zastanów się, czy to dobre rozwiązanie. Ona nie jest twoja. Inwestycja w budowę stanowi ogromny koszt. To mogą być utopione pieniądze, ponieważ on po wszystkim może się z tobą rozstać i wtedy zafundujesz jemu oraz jego nowej partnerce piękny dom. Warto o tym pamiętać i jeśli masz inwestować swoje środki, powinnaś domagać się prawnych zapisów, które w razie rozstania zabezpieczą twoje prawa.
Podział pieniędzy w związku
Jeśli chodzi o pieniądze w związku, to bardzo często trzeba się zastanowić, jak się nimi dzielimy. Czy każde z nas dokłada połowę do opłat i zakupu żywności, a to, co pozostanie, należy tylko do niego. A może każda inwestycja powinna zostać wspólnie omówiona? Pamiętajmy o tym, że wychowaliśmy się w różnych rodzinach. W jednych pieniędzy nigdy nie brakowało, więc przywykliśmy do ich wydawania na przyjemności. W innych natomiast trzeba było z ołówkiem w ręku planować wszystkie wydatki. To pokazało, jak ważną kwestię stanowi oszczędzanie. Odłożone pieniądze stanowią zabezpieczenie finansowe i dają poczucie bezpieczeństwa.
Zabezpieczenie finansowe partnerki zajmującej się dziećmi
Związek wymaga także porozumienia w kwestiach dotyczących opieki nad dziećmi. Jeśli kobieta pozostanie z nimi na bezpłatnym urlopie wychowawczym, to czy partner będzie się z nią dzielił pieniędzmi w satysfakcjonujący sposób? Czy zadba o jej finansowe bezpieczeństwo?
Pieniądze jako przyczyna rozwodu
Bardzo często pieniądze rodzą konflikty w związku. Kłócimy się o to, na co je wydajemy. Także ukrywanie części dochodu przez jednego z małżonków nierzadko stanowi przyczynę rozwodu. Gdy jedna osoba nie pracuje, ta, która zarabia, może czuć się pokrzywdzona, że jej starania nie są doceniane. Jednak także osoba zajmująca się dziećmi może czuć się pokrzywdzona, że jej nieodpłatna praca jest lekceważona. Musimy nauczyć rozmawiać się o finansach, w przeciwnym wypadku czeka nas sporo komplikacji.