Grafika dostarczona przez partnera

Domki drewniane to spełnienie marzeń dla wielu z nas. Już sama myśl o posiadaniu domku z drewna schowanego w lesie lub z widokiem na jezioro, ​oraz o ​odgłosach trzaskającego ognia w kominku, gdy przytulasz się do ukochanej osoby, zapiera dech w piersiach. Nie ma znaczenia, czy jest to rezydencja, czy tylko mała chatka, marzenie o domku drewnianym tkwi w wielu sercach.

Chociaż posiadanie tego niezwykłego budynku mogło być Twoim marzeniem już od dawna, musisz zrozumieć, że ma ono zarówno kilka zalet, jak i wad. Na przykład, będziesz musiał poradzić sobie z kurczeniem się drewna, pęknięciami, szkodnikami, oraz pleśnią. Aby temu zapobiec trzeba będzie zaznajomić się z wymaganiami konserwacyjnymi dotyczącymi domków drewnianych. Dla niektórych osób mogą one sprawić dużą trudność. Jednak, czy to ma aż takie znaczenie, jeśli posiadasz dom, który jest nie tylko ekologiczny i ekonomiczny, ale również trwały i wytrzymały? Z tego powodu, warto jest przyjrzeć się bliżej zaletom i wadom domków drewnianych.

Domki drewniane: mocne strony

Budynki z drewna są budowane już od wielu lat, jednak dopiero teraz ludzie zaczęli dostrzegać ich niezwykłe zalety. Istnieje wiele powodów, dla których domki drewniane pozostają tak popularne. Oto niektóre z nich:

1. Przystępna cena

Chyba jedną z największych zalet domków z drewna jest to, że są niezwykle tanie. Tak naprawdę, w ofercie każdego dostawcy można znaleźć domy drewniane całoroczne do 50 tys. Dzieje się tak, ponieważ drewno to jeden z najtańszych materiałów budowlanych, ale na jego ceną ma również wpływ szybki i łatwy proces budowy – co oznacza mniejszy wkład siły roboczej. Fundamenty pod taki budynek również są tańsze, ponieważ drewniana konstrukcja jest bardzo lekka.

2. Niezwykła trwałość

Wiele budynków, które zostały zbudowane z drewna na terenie całej Europy można zobaczyć do dziś, co oznacza, że domki drewniane są odznaczają się szczególną trwałością. Warto jest dodać, że w Stanach Zjednoczonych domy nie bez powodu są budowane głównie z drewna. Trwałość jest prawdopodobnie spowodowana faktem, że drewno jest wypełnione ligniną i celulozą, które wpływają na właściwości sprężyste i plastyczne. Ponadto, im grubsze drewno, tym jest ono gęstsze i trwalsze. Dzięki temu jest również bardziej odporne na gnicie i ataki owadów.

3. Doskonała izolacja

Dzięki pęcherzykom powietrznym w strukturze komórkowej, drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne. Oznacza to, że domki drewniane utrzymują komfortową temperaturę przez cały rok – zimą nie będzie za zimno, a latem za gorąco. Dzięki temu nie będziesz musiał włączać klimatyzacji do pełnej mocy w czasie lata lub grzejnika podczas zimy. Jest to dobra wiadomość zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

4. Duża elastyczność

Drewno jest niezwykle elastycznym materiałem budowlanym. Dodatkowo występuje w wielu odmianach i gatunkach, co wpływa na kolor i fakturę. Warto wspomnieć, że naturalna estetyka drewna już sama w sobie jest piękna, ale może być zarówno klasyczna, jak i nowoczesna. Oznacza to, że domki drewniane można dostosować do prawie każdego rodzaju projektu i według indywidualnych życzeń klienta. Jeśli marzysz o drewnianej willi z panoramicznymi oknami to nic nie stoi na drodze, ale pamiętaj, że małe domy z drewna też mają swój urok.

5. Prostota budowy

Podczas gdy większość metod budowlanych polega na stawianiu domu na placu budowy, domki drewniane są budowane na miejsce w fabryce. Dzieje się tak, ponieważ drewniana konstrukcja szkieletowa wykorzystuje elementy prefabrykowane. Oznacza to, że są one produkowane w firmie pod ścisłą kontrolą jakości, a następnie dostarczane na docelową działkę, na której odbywa się ich montaż. W zależności od metrażu i struktury budynku zwykle zajmuje to nie więcej niż 7 dni.

6. Ekologia

W przeciwieństwie do betonu i metalu, drewno to jedyny materiały odnawialny, czyli bardziej zrównoważony. Nie wspominając o tym, że nie uwalnia do atmosfery toksycznych substancji jak na przykład dwutlenek węgla, co wpływa pozytywnie nie tylko na otaczającą przyrodę, ale również na zdrowie człowieka. Ponadto, drewno można odzyskać i poddać recyklingowi nawet po setkach lat. To czyni domki drewniane jednymi z najbardziej ekologicznych i przyjaznych dla środowiska budynków.

Domki drewniane: słabe strony

Pomimo wielu niezwykłych zalet, warto jest pamiętać, że wybór domku z drewna ma również swoje wady. Oto najważniejsze z nich:

1. Ryzyko pojawienia się pleśni

W przypadku domków drewnianych zawsze istnieje ryzyko związane z pojawieniem się pleśni i zgnilizny drewna. Istnieje jednak, wiele czynników, które mogą wpływać na proces gnicia drewna. Po pierwsze, niektóre gatunki drewna są bardziej podatne na gnicie niż inne. Drewno wystawione na działanie żywiołów również ma tendencję do szybszego gnicia niż te, które są przed nimi chronione. Warto jest dodać, że istnieje wiele sposobów na zapobieganie gniciu i pleśni drewna. W tym celu należy używać specjalistycznych środków ochronnych, na przykład uszczelniacza, farby lub bejcy. Większość sprzedawanych obecnie elementów drewnianych jest również poddawana obróbce ciśnieniowej, aby zapobiec gniciu.

2. Słabe właściwości akustyczne

Z racji tego, że drewno ma w sobie pęcherzyki powietrza, mogą one być doskonałymi przekaźnikami dźwięku. Dlatego, możesz zauważyć, że dźwięk Twojego głosu jest zwykle głośniejszy, gdy przebywasz wewnątrz drewnianej konstrukcji, niż gdy przebywasz w betonowej. Jeśli jesteś osobą, która woli ciszę, pamiętaj, że istnieją sposoby, aby domki drewniane był dźwiękoszczelne. Możesz zacząć od zainstalowania izolatorów i innych materiałów dźwiękochłonnych, takich jak dywany i meble tapicerowane. Istnieją również techniki konstrukcyjne, które mogą zmniejszyć przenoszenie dźwięku w domku z drewna.

3. Ryzyko wystąpienia pożaru

W przeciwieństwie do stali i betonu, drewno jest łatwopalne – tak naprawdę jest to jeden z najbardziej łatwopalnych materiałów. Niestety, ale jest to jego główna wada i jeden z powodów, dla których wiele osób uważa, że domki drewniane nie są bezpiecznym miejscem do zamieszkania. Jednak wielu ludzi nie wie, że drewno pali się wolniej niż stal. Podczas spalania drewna na jego powierzchni tworzy się czarna nawęglana warstwa, która izoluje drewno i spowalnia proces spalania. Poza tym, nawet po spaleniu, drewno może zachować swoją nośność strukturalną znacznie dłużej niż stal. Oznacza to, że w czasie pożaru rama stalowa może zapaść się szybciej niż rama drewniana.

Nie jest tajemnicą, że wszystko ma swoje zalety i wady. Ta sama reguła dotyczy domków z drewna. Mimo, że te budynki są bardzo ekologiczne, ekonomiczne, trwałe i posiadają niezwykłe właściwości izolacyjne to nie należy zapominać o niektórych z ich słabych stron.