Wygląd okolic intymnych dla każdej kobiety jest bardzo istotny. Jednakże ciało zmienia się z upływem czasu. Perineoplastyka jest zabiegiem, który nie tylko zniweluje wpływ czasu, ale również innych czynników, które znacząco zmieniły wygląd krocza – porodów, wypadków lub operacji.

Odnawianie i odmładzanie

Zabieg perineoplastyki polega na kompleksowym naprawieniu tego, co zostało kiedyś zepsute, na odmłodzeniu i odnowieniu tej najbardziej delikatnej części ciała. Najczęściej na odbycie tego zabiegu decydują się panie po ciężkich porodach, które spowodowały u nich rozległe obrażenia. Urazy porodowe to również osłabienie mięśni pochwy czy nieprawidłowe zrośnięcie się naciętego krocza, przez co występuje tzw. „wąskie” lub „niskie” krocze (niewielka odległość sromu od odbytu). Problemem może być również „srom ziejący”, zwłaszcza u pań, które mają za sobą wiele porodów. W takich sytuacjach problem często przestaje być wyłącznie natury estetycznej. Perineoplastyka ma na celu przywrócić normalne funkcjonowanie jak również czerpanie radości z własnego ciała i ze zbliżeń z partnerem. Operacja plastyczna krocza może wydawać się zbytnią ekstrawagancją, jednak jej efekty są dla pacjentki zawsze pozytywne. Perineoplastyka jest zatem przeznaczona dla wszystkich pań, które nie są zadowolone z wyglądu tego rejonu, ale również dla tych, które cierpią z powodu różnorakich schorzeń, związanych z nieprawidłowym ukształtowaniem krocza.

Opis zabiegu

Perineoplastyka może być wykonywana za pomocą światła lasera, ale nie tylko. Skalpel nie daje jednak aż takich możliwości. Konwencjonalna technika chirurgiczna nie spowoduje odmłodzenia krocza, co można osiągnąć laserem. Często perineoplastykę łączy się z innymi zabiegami z zakresu ginekologii estetycznej – labioplastyką czy waginoplastyką. Wiązka laserowa ma na celu doprowadzić do napięcia skóry i wytworzenia przez nią nowego kolagenu i elastyny.

Zabieg trwa około godziny. Rodzaj znieczulenia ustalany jest przez lekarza anestezjologa wspólnie z pacjentką, jednak możliwe jest zarówno wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, podpajęczym jak i miejscowym. Perineoplastyki nie powinno się wykonywać w czasie trwania miesiączki – najkorzystniejszy termin to 7-15 dzień cyklu. Chirurg za pomocą lasera diodowego zmniejsza wargi sromowe mniejsze, usuwa bliznę po nacięciu krocza. Zakres zabiegu ściśle zależy od wcześniejszych ustaleń i zapotrzebowania pacjentki. Światło lasera pobudza tkanki do działania i do produkowania kolagenu, dzięki czemu stają się jędrniejsze i optycznie młodsze.

Co szczególnie istotne, zabiegi z wykorzystaniem lasera oznaczają znacznie krótszy czas rekonwalescencji, niż w przypadku tradycyjnych technik chirurgicznych. Światło lasera pozwala na uzyskanie maksymalnej precyzji zaś rana goi się znacznie szybciej. Również powikłania w przypadku tego typu operacji zdarzają się znacznie rzadziej. Po zabiegu pacjentka pozostaje w klinice jeszcze przez kilka/kilkanaście godzin (w zależności od tego, jak bardzo zabieg był rozległy jak i jakie znieczulenie zostało użyte). Pierwszym dniom może towarzyszyć znaczne osłabienie jak i bolesność. Jednakże dolegliwości bólowe niwelowane są za pomocą doustnych leków przeciwbólowych. Obrzęki ustępują po około 1-2 tygodniach. Po zabiegu nie pozostają blizny.