Operacja halluksów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach medycyny estetycznej. Warto pamiętać, iż zbyt szerokie stopy nie zawsze wiążą się z tym problemem.

Kto nie ma, ten nie zrozumie

Niezależnie od płci, szerokie stopy stanowią ogromny problem. Klimat umiarkowany nie pozwala nam chodzić boso przez cały rok. Obuwie występuje w standardowych rozmiarach. Osoby, których stopy nie mieszczą się w przyjętych kanonach, mają ogromny problem z doborem butów i skarpetek. Do niedawna operacja plastyczna stóp uchodziła za swego rodzaju ekstrawagancję. Niestety, dla wielu osób stanowi jedyne rozwiązanie.

Stopy pełnią niezwykle istotną rolę. Stanowią podstawę dla naszego ciała. Codziennie unoszą olbrzymi ciężar, toteż zasługują na odpowiednie traktowanie. Wybierając obuwie, należy kierować się wygodą.

Często zbyt szerokiej stopie towarzyszą halluksy. Z tym problem zmagają się głównie kobiety, ponieważ noszą niewygodne szpilki. Warto pamiętać, że przyczyna nie zawsze musi mieć związek z halluksami. Po ciąży często zmienia się rozstaw stawów w stopie. Ze względu na zwiększony ciężar, stawy zmuszone są do dostosowania się do nowych warunków. Stopy stają się nieco szersze, przez co buty sprzed ciąży nagle przestają pasować. Również osoby otyłe wykazują tendencję do posiadania szerokich stóp – coraz szerszych wraz z nadmiarowymi kilogramami. Problem może być również związany z genetyką.

Różne zabiegi na różne przyczyny

Operacje stóp są obłożone stosunkowo dużym ryzykiem. Wynika to ze specyfiki tej części ciała. Czasem drobny błąd może przyczynić się do kalectwa. W celu zminimalizowania ryzyka należy wybrać sprawdzonego specjalisty. Operację zawsze poprzedzają konsultacje lekarskie, podczas których określa się przyczynę zbyt szerokich stóp. Lekarz przedstawi również możliwości rozwiązania problemu.

Halluksy

Jeśli przyczynę stanowią halluksy, należy przeprowadzić zabieg, podczas którego stopa zostanie nawiercona, nastawiona i spięta.

Zbyt szerokie przerwy między palcami

W tym przypadku istnieje możliwość operacyjnego zwężenia przerw między palcami, które mogą być przyczyną zbyt szerokich stóp.

Zbyt szerokie palce u stóp

Można skorygować ilość tkanki miękkiej wokół kości palców, co wpłynie na szerokość stopy.

Magdalena Walma