Operacja plastyczna nosa. Te trzy słowa kojarzą nam się zazwyczaj z jednym – zmianą kształtu nosa. Jest to oczywiście dobre skojarzenie, ale należy jeszcze przy tym pamiętać, że pod tym pojęciem kryje się również rekonstrukcja nosa, np. po wypadku, przebytej chorobie, czy po innego typu uszkodzeniu. Dlaczego decydujemy się na operację plastyczną nosa? 

Powody, o dziwo, często bywają podobne i wcale nie zaskakujące. Przede wszystkim są to:

  • zbyt duży nos,
  • krzywy nos,
  • garb nosa,
  • rozdwojony czubek nosa,
  • asymetryczny czubek nosa,
  • opadający lub podniesiony czubek nosa,
  • zbyt duży czubek nosa,
  • asymetryczne skrzydełka nosa.

 

W komfortowej sytuacji są osoby, które poddając się operacji plastycznej nosa, nie narzekają na problemy z oddychaniem. Niestety, wielu pacjentów zmuszonych jest do skorzystania z tego typu usługi lekarza medycyny estetycznej, właśnie przez tego typu dolegliwość. Dlatego właśnie chirurg praktycznie zawsze stara się poprawić nie tylko wygląd, ale również „możliwości” oddechowe nosa. Tak, by po zabiegu pacjent nie miał problemów z oddychaniem w trakcie dużego wysiłku fizycznego, czy nawet chociażby w trakcie snu.

 

Na czym polega operacja plastyczna nosa? Przede wszystkim taka operacja trwa od dwóch do czterech godzin. Przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, co zależy od obszaru i poziomu skomplikowania zabiegu. Pierwsze nacięcia, które rozpoczynają całą procedurę, wykonuje się wewnątrz nosa. Ma to służyć temu, by po operacji nie zostały żadne ślady czy blizny. Sam zabieg polega na oddzieleniu skóry nosa od konstrukcji chrzęstno-kostnej, następnie (w bardzo dużym uproszczeniu) wprowadzeniu odpowiednich zmian oraz zamknięciu nosa. Zmiany te mogą oznaczać usunięcie nadmiaru chrząstki lub kości.

 

 Jeśli pacjent operowany był przy użyciu znieczulenia miejscowego, klinikę może opuścić już nawet tego samego dnia. Jeśli zaś doszło do znieczulenia ogólnego, to czas pobytu w szpitalu może wydłużyć się nawet do dwóch dni. Po powrocie do rzeczywistości osoba poddana operacji powinna nosić okulary przeciwsłoneczne przez około tydzień, i mniej więcej po takim okresie należy też zgłosić się do lekarza na kontrolę. Następne wizyty tego typu powinno się notować po miesiącu, pół roku i po upływie dwunastu miesięcy.

 

Koszt takiego zabiegu zależy od poziomu skomplikowania i miejsca wykonywania zabiegu. Można dokonać tego za 4 jak i za 14 tysięcy złotych.