Moda ciążowa
Garon Piceli z Pexels

Dziś charakterystycznie zaokrąglony brzuszek kojarzy się z nowym życiem i wzbudza pozytywne emocje, przynajmniej w zachodnich społeczeństwach, które nie traktują kobiecej seksualności jako grzesznej. Niestety, nie zawsze tak było. Przez wieki siły rozrodcze kobiet stanowiły temat tabu. Ciąża, nawet małżeńska, była traktowana jako coś wstydliwego, co należy ukrywać przed otoczeniem. Dziś sesja brzuszkowa cieszy się sporą popularnością. Kobiety pragną zachować pamiątkę z okresu, gdy spodziewały się dziecka. Jak zmieniała się moda ciążowa na przestrzeni lat?

Spis treści:

  1. Kobieca seksualność jako grzech a maskowanie brzuszka ciążowego
  2. Luźne sukienki w średniowieczu
  3. Peleryny zakrywające ciążowy brzuszek
  4. Sukienki odcinane pod biustem, czyli moda ciążowa pod koniec baroku
  5. Kiedy ciąża przestała być tematem tabu?
  6. Sesje brzuszkowe, czyli celebracja stanu błogosławionego
  7. Ubrania ciążowe – co mamy do wyboru?

Kobieca seksualność jako grzech a maskowanie brzuszka ciążowego

Kobiece ciało przez wieki traktowano jako grzeszne i nieczyste. Najgorsze emocje wzbudzało wówczas, gdy przypominało o siłach rozrodczych, czyli podczas menstruacji i ciąży. Przed wiekami w żydowskich społecznościach miesiączkujące kobiety traktowano jako nieczyste. Musiały one przebywać w osobnej izbie. Natomiast ciąża stanowiła dowód na to, że kobieta uprawiała seks. Jej cielesność zawsze uchodziła za niepohamowaną. Nawet pierwsi psychologowie uważali, że życie kobiet kręci się wokół seksu. Na szczęście mentalność stopniowo się zmienia.

Luźne sukienki w średniowieczu

Moda ciążowa w średniowieczu polegała na tym, aby nie epatować swoim stanem błogosławionym. Ten był bowiem źle odbierany przez społeczeństwo.  W tamtym okresie zarówno kobiety z wyższych warstw społecznych, jak i chłopki obowiązywały luźne sukienki. Podkreślanie atrybutów sylwetki nie zgadzało się bowiem z ascetycznym stylem życia.

Peleryny zakrywające ciążowy brzuszek

W wieku XV wprawdzie moda ciążowa uległa lekkim modyfikacjom, jednak nadal na celu miała kamuflowanie zaokrąglonego brzuszka. Pomagały w tym peleryny i suknie z ciężkich materiałów. Kobiety z wyższych sfer stawiały wówczas na aksamit.

Sukienki odcinane pod biustem, czyli moda ciążowa pod koniec baroku

Można powiedzieć, że koniec baroku przyniósł pewną odwilż w modzie ciążowej. Ta jednak nie potrwała zbyt długo i doprowadziła do gorszych rozwiązań aniżeli luźna sukienka. W najlepszych latach bogate kobiety nosiły sukienki odcinane pod biustem, przez co nie było widać zaokrąglonego brzuszka. Chwilę później, o zgrozo, zaczęto upychać panie w gorsety i mocno je związywać. To miało pomóc im zachować dawną sylwetkę. Jednak było niezdrowe nie tylko dla przyszłej mamy, ale też rozwijającego się dziecka.

Kiedy ciąża przestała być tematem tabu?

Mogłoby się wydawać, że XX wiek należał już do czasów rozumu. Niestety, początkowo wcale nie przyniósł poprawy sytuacji kobiet ciężarnych. Panie z wyższych sfer podkreślały talię, często na siłę. Natomiast ubogie nosiły zbyt duże sukienki po to, aby się w nich pomieścić.  Ciąża przestała stanowić temat tabu za sprawą hollywoodzkich aktorek grających w serialach. Nastąpiło to tuż przed rewolucją seksualną i wynalezieniem tabletki antykoncepcyjnej, czyli w latach 50.

Sesje brzuszkowe, czyli celebracja stanu błogosławionego

Dziś moda ciążowa ma nam do zaoferowania wiele pięknych i wygodnych ubrań, które są przyjazne zarówno dla mamy, jak i dziecka.  Nie wstydzimy się swoich zaokrąglonych brzuszków, lecz je celebrujemy. Wiele przyszłych mam tuż przed porodem udaje się do fotografki. Ta przygotowuje dla nich sesję brzuszkową dla upamiętnienia wyjątkowych chwil oczekiwania na maluszka. Kobiety spodziewające się dziecka pozują z nagim brzuchem lub w bardzo obcisłej sukience. Nikogo to nie gorszy. Efektami sesji brzuszkowych chętnie dzielimy się dziś w mediach społecznościowych.

Ubrania ciążowe – co mamy do wyboru?

Z kolei moda ciążowa to dziś pięknie skrojone jeansy, legginsy, bluzki i sukienki, które podążają za aktualnymi trendami lansowanymi przez wielkie domy mody. Kobiety spodziewające się dziecka pragną wyglądać atrakcyjnie. Stawiają na kolory, wzory i dobrej jakości materiały. Nie wstydzą się podkreślać ciała, które podlega licznym zmianom sterowanym przez hormony płciowe.  Dziś każda szanująca się sieciówka ma dział dla kobiet w ciąży, który nie odbiega niczym od tradycyjnego damskiego. Jedynie ubrania zostały skrojone tak, aby zapewnić przyszłej mamie i jej rozwijającemu się dziecku jak najwyższy poziom komfortu.