Jak dokonać właściwego wyboru
Alexander Schimmeck z Unsplash

Czy wiesz, że w ciągu dnia podejmujemy wiele decyzji, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Nic dziwnego, że nasz mózg często czuje się zwyczajnie zmęczony. Zdarza mu się pójść drogą na skróty, zwłaszcza gdy marzy jedynie o chwili wytchnienia. To zwiększa ryzyko złych decyzji. W naszym artykule podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru.

Spis treści:

  1. Jak mnogość opcji utrudnia podejmowanie decyzji?
  2. Zmęczenie mózgu a złe wybory
  3. Zachowawcze decyzje a nadmierna analiza problemu
  4. Jak decyzje podejmują maksymaliści i satysfakcjonaliści?
  5. Dlaczego warto wyznaczyć sobie deadline?
  6. Dokonywanie wyborów ułatwi ci rutyna
  7. Jak dokonać właściwego wyboru? Bilans zysków i strat
  8. Oczekiwanie na bieg wydarzeń

Jak mnogość opcji utrudnia podejmowanie decyzji?

Mogłoby się wydawać, że jesteśmy dziećmi dobrobytu, w końcu żadne inne pokolenie nie miało tyle opcji do wyboru. Mnogość możliwości powinna nas zatem cieszyć, tymczasem bardzo często przytłacza. Jeśli musimy wybierać między trzema rozwiązaniami, zazwyczaj łatwiej dokonamy wyboru niż przy dwudziestu. Kiedyś nie było tyle kierunków studiów co dziś, przez co dość szybko podejmowało się decyzje. Dziś młodzi ludzie mają z tym problem, bo fascynuje ich jazz, grafika komputerowa, kryminalistyka czy kosmonautyka. Paradoksalnie wiele opcji sprawia, że ukierunkowanie się na jedną z nich stanowi nie lada wyzwanie. Pojawia się lęk, że nie wybraliśmy tej, która przyniesie nam największe korzyści. W rezultacie będziemy żałować swojego wyboru.

Zmęczenie mózgu a złe wybory

Zapewne zauważyłaś, że podejmowanie decyzji nie jest tak łatwe, jak można by przypuszczać. Często wysysa z nas energię. Z tego powodu początkowo odwlekamy dokonanie wyboru. Gdy jednak termin zbliża się nieubłaganie, nasz zmęczony mózg wybiera pierwsze z brzegu rozwiązanie, by móc odpocząć. Czasem lepiej jest za dużo nie roztrząsać, bo im dłużej to robimy, tym bardziej czujemy się wyczerpani. Zmęczony umysł zaś zamienia się w lenia, który marzy jedynie o odpoczynku.

Zachowawcze decyzje a nadmierna analiza problemu

Dokonywanie wyboru często też przyjmuje bardzo zachowawczy charakter. Np. rozważamy rebranding, nie wiemy, czy ten przyniesie oczekiwane rezultaty. Długo analizujemy wszystkie argumenty za i przeciw, aż w końcu stwierdzamy, że zmienimy jedynie logo marki, bo boimy się dalej posuniętych zmian. Gdy czujemy się zmęczeni, umysł może wybrać status quo, gdyż ten jawi się jako najbezpieczniejszy.

Jak decyzje podejmują maksymaliści i satysfakcjonaliści?

Rozpatrując zagadnienie, jak dokonać właściwego wyboru, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Podejmowanie decyzji pokazuje, że dzielimy się na dwie grupy: maksymalistów i satysfakcjonalistów. Maksymalista zawsze chce czerpać maksimum korzyści z dokonanego wyboru. Natomiast satysfakcjonalista zdaje sobie sprawę, że być może istnieją lepsze opcje, ale zadowala się dostatecznie dobrą decyzją, która zapewnia mu pożądane korzyści.  Maksymalista często czuje niedosyt i ciężko mu osiągnąć stan szczęścia. Zawsze bowiem zastanawia się z tyłu głowy, czy nie istnieją lepsze opcje i nie trzeba czegoś zmienić. Satysfakcjonalista cieszy się z tego, co ma i nie poświęca czasu na nadmierne rozważania.

Dlaczego warto wyznaczyć sobie deadline?

Jak ułatwić sobie podejmowanie decyzji? Niewątpliwie pomaga w tym deadline. Najpierw mamy czas na przeanalizowanie różnych rozwiązań. Jednak w końcu musimy dokonać wyboru. Deadline świetnie się sprawdza, ponieważ wymusza na nas podjęcie decyzji, którą być może byśmy nadmiernie odwlekali, posuwa zatem sprawy do przodu. Warto pamiętać, że nasze wybory zazwyczaj nie mają charakteru ostatecznego. Gdy okaże się, że jakaś zmiana nie przynosi takich korzyści, jakich oczekiwaliśmy, możemy z niej zrezygnować i poszukać rozwiązania gdzie indziej.

Dokonywanie wyborów ułatwi ci rutyna

Już wiesz, że podejmowanie decyzji wyczerpuje i powoduje zmęczenie mózgu. Nie ma zatem nadmiernie go przeciążać analizowaniem przyziemnych wyborów. Pewne z nich łatwo sobie ułatwić. Naszym sprzymierzeńcem paradoksalnie może okazać się rutyna. Gdy na śniadanie przygotowujesz jedno z trzech prostych dań, nie analizujesz tego nadmiernie. Także szafa kapsułowa zdejmuje z naszych barków parę decyzji dziennie. Gdy mamy w niej kilka ubrań w kolorach neutralnych, które można ze sobą dowolnie łączyć, nie zastanawiamy się nadmiernie nad komponowaniem outfitu. Szybciej też wychodzimy z domu.

Jak dokonać właściwego wyboru? Bilans zysków i strat

Analizując możliwe opcje, warto przeprowadzić bilans zysków i strat. Czasem jedno rozwiązanie niesie ze sobą korzyści i jest pozbawione ewentualnego ryzyka. Drugie natomiast może zapewnić nam jeszcze więcej satysfakcji, ale też wygenerować straty. W takiej sytuacji wybranie pierwszej opcji wydaje się prostsze i mniej obciążające psychicznie. Na ogół jednak każdy wybór ma swoje zalety i wady. Warto uwzględnić je wszystkie, zyskamy wówczas pełniejszy obraz sytuacji. Ułatwi nam to podjęcie trafnej decyzji.

Oczekiwanie na bieg wydarzeń

Nie zawsze trzeba się spieszyć z dokonaniem wyboru. Czasem życie samo rozwiązuje za nas pewne problemy. Np. nie wiemy, czy po kłótni z szefem zwolnić się z pracy. Postanawiamy chwilę zaczekać i przeglądamy oferty na rynku pracy. Brak ciekawych propozycji sprawia, że nadal odwlekamy decyzję i wówczas często okazuje się, że w obecnym miejscu zatrudnienia nie jest wcale tak źle. Współpraca zaczyna się układać, szef przyjmuje nasze argumenty do wiadomości. Czasem po prostu ktoś pisze do nas na LinkedIn, proponując nam świetną pracę i wtedy wybór wydaje się jednoznaczny. Gdy pozwalamy sprawom płynąć, często rozwiązanie znajduje się samo.