Abdominoplastyka i miniabdominoplastyka to operacje plastyczne, które mają na celu usunięcie nadmiaru skóry w rejonach brzucha. Różnią się zakresem zabiegu, który dostosowany jest do potrzeb pacjenta.   Dla kogo zabieg jest przeznaczony?

Miniabdominoplastyka polega na usunięciu nadmiaru skóry poniżej pępka. Jest to zatem zabieg przeznaczony dla wszystkich, którzy dopiero poniżej pępka mają nadmiar skóry, który trzeba usunąć operacyjnie. Problem ten dotyczy najczęściej osób, które straciły na wadze. Powstały nadmiar skóry jest niewrażliwy na ćwiczenia fizyczne i nie da się go pozbyć inną metodą, jak właśnie abdomino- i miniabdominoplastyką.
Miniabdominoplastyce mogą poddać się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Korekcja powłok brzucha to operacja chirurgiczna, która wymaga później hospitalizacji i długiego powrotu do pełnej sprawności. Jednak jej efekty są widoczne od razu – usunięcie fałdu z nadmiarem skóry i tłuszczu natychmiast poprawia kształt sylwetki.

Przebieg zabiegu

Miniabdominoplastyka to częściowa plastyka brzucha. Oznacza to, że jest nieco mniej inwazyjna od pełnej abdominoplastyki, zaś blizn pozabiegowych jest mniej i są mniej widoczne. Zabieg przeprowadza się u pacjentów, których mięśnie i jama ściany brzusznej są nierozciągnięte.

Operacja mini plastyki brzucha trwa do dwóch godzin – w zależności od rozległości zabiegu. Chirurg wykonuje nacięcie długości do 10cm na linii podbrzusza. Powstała po cięciu blizna będzie później niewidoczna, bo zakryta bielizną. Skórę naciąga się, usuwając jednocześnie jej nadmiar, jak i nadmiar tłuszczu. Głębsze tkanki, takie jak mięśnie, pozostają po zabiegu nienaruszone, dzięki czemu rekonwalescencja jest szybsza.
Zabieg można połączyć z liposukcją. Dzięki temu nadmiar tłuszczu usunięty zostaje nie tylko z wyciętego kawałka, ale również z innych, okolicznych partii ciała. Taki łączony zabieg daje bardziej harmonijne efekty a sylwetka wygląda dzięki niemu korzystniej. Wszystko jednak zależy od potrzeb pacjenta i wskazań lekarza.

Postępowanie po operacji

Plastyka brzucha wymaga pozostania w klinice na kilka dni. Po dwóch dniach zostają usunięte dreny, którymi odprowadzana jest krew i wydzieliny. Brzuch zostaje opasany specjalnym pasem elastycznym i/lub specjalnymi majtkami uciskowymi, które zdejmuje się tylko do zmiany opatrunków. Szwy wykonywane są ze specjalnych, wchłanialnych nici, nie ma zatem konieczności zgłaszania się do lekarza na ich zdjęcie. Po zabiegu jednak konieczne są kontrole lekarskie. Powrót do pełnej sprawności, wraz z powrotem do wysiłku fizycznego, zaleca się dopiero po 4 tygodniach od operacji.