Żaden zabieg chirurgiczny nie należy do przyjemnych. Jeśli przed zabiegiem pacjent miał możliwość obejrzenia nagrania z przeprowadzanej liposukcji, może obawiać się, że doznania, które będą towarzyszyły zabiegowi, będą szczególnie nieprzyjemne. Czy tak jest rzeczywiście?

Pod znieczuleniem

Zabiegu liposukcji nie wykonuje się bez znieczulenia. Jednak to od pacjenta i lekarza zależy, czy zostanie podjęta decyzja o znieczuleniu miejscowym czy też ogólnym. Generalnie jednak lekarze wolą wykonywać ten zabieg w znieczuleniu miejscowym, ponieważ znieczulenie ogólne może nieść ze sobą dodatkowe komplikacje – np. problemy z wybudzeniem pacjenta.

Długość, inwazyjność i doznania podczas zabiegu są różne w każdym indywidualnym przypadku. Ból na pewno nie będzie towarzyszył samemu zabiegowi, jednak ogólne wrażenia mogą być nieprzyjemne. Pacjenci najczęściej podczas liposukcji brzucha narzekają na uczucie rozciągania, szarpania. Jest to związane z ruchami lekarza, który musi użyć siły, aby odessać tłuszcz. Również kaniula, którą wkłuwa się w ciało lub wkłada przez specjalnie zrobione nacięcie jest podczas zabiegu w ruchu, co także może być przyczyną dyskomfortu. Podczas poruszania kaniulą lekarz pomaga sobie wolną dłonią naciągając i układając ciało tak, żeby jak najdokładniej i najefektywniej odessać zbędny tłuszcz. Pomimo tego, że pacjent zabiegu nie czuje, nieprzyjemne wrażenia odbiera całe ciało, które nie zostało poddane znieczuleniu – porusza się, naciąga, szarpie. Jeśli nie zostanie podjęta decyzja o znieczuleniu ogólnym i uśpieniu pacjenta, trzeba się przygotować psychicznie na wszystko, z czym ten zabieg się wiąże.

Po zabiegu

Sam zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem, jednak w ciągu pierwszej doby schodzi ono z organizmu i dopiero wtedy pacjent zaczyna odczuwać ból. Lekarze zalecają wtedy środki przeciwbólowe a także często antybiotyki. Ból w pierwszych dniach po zabiegu będzie dokuczliwy, jednak z każdym dniem będzie coraz bardziej ustępował. Po pierwszym tygodniu powinna zostać opuchlizna i siniaki – w zależności od tego, jak bardzo rozległy był zabieg, te mogą zostać nawet przez kilka tygodni widoczne na ciele.

Pomimo tego, że liposukcja daje efekt od razu po poddaniu się zabiegowi, to dla pacjenta nie będzie on widoczny natychmiast następnego dnia. Ciało będzie opuchnięte, więc ciężko będzie ocenić, na ile zabieg dał efekt pożądany a na ile można by go jeszcze poprawić. Przez kilka tygodni, czasem nawet miesięcy, konieczne będzie noszenie specjalnej bielizny uciskowej, dzięki której luźna skóra po zabiegu ściągnie się a ciało wymodeluje do nowej sylwetki. Prawdziwy efekt po zabiegu będzie można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach. Trzeba jednak pamiętać, że będzie on zależał nie tylko od umiejętności lekarza. Bardzo ważne jest tu też nastawienie samego pacjenta. Tłuszcz raz odessany może powrócić tak samo, jak po ćwiczeniach na siłowni – nie jest to operacja, która daje efekt permanentny. Bez zmiany stylu życia i żywienia „brzuszek”, „oponka”, „boczki” – wszystkie mankamenty urody powrócą.