Layering w pielęgnacji twarzy to rozwiązanie nawiązujące do praktyk azjatyckich, w Korei przykłada się dużą wagę do kompleksowego dbania o cerę. W tym celu nakłada się różne kosmetyki w określonej kolejności. Ma to zapewnić skórze wszystkie niezbędne substancje odżywcze i wpłynąć dobroczynnie na jej kondycję.
Spis treści:
- Pielęgnacja azjatycka to wieloetapowy rytuał
- Jakie obawy rodzi layering w pielęgnacji twarzy?
- Rolowanie kosmetyków na skórze
- Po pierwsze, oczyszczanie twarzy
- W jakiej kolejności nakładać kosmetyki pielęgnacyjne?
- Konserwanty w kosmetykach – uważaj na nie!
- Jak dobrać layering do potrzeb cery?
Pielęgnacja azjatycka to wieloetapowy rytuał
Czy wiesz, że pielęgnacja azjatycka jest dużo bardziej rozbudowana od naszej? Często zazdrościmy Japonką czy Koreankom nieskazitelnej cery, tymczasem one dbają o nią każdego dnia. Choć layering w pielęgnacji twarzy może wydawać się czasochłonnym rozwiązaniem, to w gruncie rzeczy z czasem wchodzi w krew i przebiega całkiem sprawnie. Azjatki, niezależnie od aury i pory roku, chronią skórę przed destrukcyjnym wpływem promieni UV. Dogłębnie ją nwilżają i odżywiają, a jednocześnie dbają o jej dokładne oczyszczanie. W krajach azjatyckich możemy spotkać całe serie kosmetyków oznaczone numerkami, które oznaczają kolejność nakładania poszczególnych produktów na twarz.
Jakie obawy rodzi layering w pielęgnacji twarzy?
Nakładanie kilku różnych kosmetyków naraz wydaje nam się rozwiązaniem dość ryzykownym. Dostrzegamy w tej praktyce sporo potencjalnych zagrożeń. Po pierwsze, layering w pielęgnacji twarzy budzi niepokój u osób, które mają cerę trądzikową i tłustą. Obawiają się one, że nadmiar emolientów może obciążyć ich skórę i skutkować wysypem niedoskonałości. Także cera wrażliwa i alergiczna jest dość problematyczna pod kątem codziennej pielęgnacji. W jej przypadku często mniej znaczy więcej, ponieważ wiele specyfików zwyczajnie ją uczula, a duża ilość substancji aktywnych może wchodzić ze sobą w interakcje.
Rolowanie kosmetyków na skórze
Ponadto layering budzi także niepokój pod kątem rolowania kosmetyków i ich wchłaniania. Boimy się, że cera będzie przetłuszczona, nieprzyjemnie lepka, a wykonany na niej makijaż po prostu spłynie. Tymczasem klucz do sukcesu stanowi dobór odpowiednich produktów i właściwa kolejność ich nakładania na twarz.
Po pierwsze, oczyszczanie twarzy
Jak pokrótce opisać layering? Po pierwsze, oczyszczanie twarzy, stanowi ono najważniejszy etap pielęgnacyjny. Nieważne, czy masz na sobie makijaż czy nie, na twojej skórze z pewnością zgromadziły się zanieczyszczenia, które wymagają usunięcia. W przypadku makijażu najpierw sięgamy po kosmetyki do demakijażu, później po kosmetyk do mycia twarzy – żel, piankę lub olejek, a następnie przywracamy skórze optymalne, lekko kwaśne pH, stosując tonik lub hydrolat dobrany do potrzeb naszej cery.
W jakiej kolejności nakładać kosmetyki pielęgnacyjne?
Na stonizowaną skórę możemy nałożyć kosmetyki pielęgnacyjne. Zaczynamy od tych o lekkiej, wodnistej konsystencji, a dopiero na koniec przechodzimy do kremów o treściwej formule na bazie emolientów, które domykają pielęgnację i zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Jeśli w pewnym momencie jakiś kosmetyk zaczyna się rolować i nie chce się wchłaniać, to znak, że należy spryskać skórę hydrolatem lub tonikiem. Substancje aktywne zawarte w kremach czy serum lepiej wnikną w głąb cery, gdy ją zwilżymy.
Konserwanty w kosmetykach – uważaj na nie!
Layering oczywiście niesie ze sobą pewne ryzyko. Kosmetyki chroni się przed namnażaniem bakterii i grzybów, dodając do nich konserwanty. Te substancje nie mogą występować w kremie w zbyt dużej ilości, ich stężenie regulują dyrektywy unijne. Jednak jeśli jednorazowo nałożymy kilka kosmetyków, to możemy przekroczyć dopuszczalne dzienne użycie danego konserwantu. Dotyczy to także innych substancji, w tym sztucznych barwników czy substancji zapachowych. Aby uniknąć podrażnienia skóry, warto wprowadzić layering na bazie kosmetyków bez konserwantów lub takich o ich minimalnej ilości. Ważne, aby poszczególne produkty zawierały substancje aktywne niewchodzące ze sobą w interakcje. Nie nakłada się jednocześnie peptydów i retinoidów.
Jak dobrać layering do potrzeb cery?
Layering należy dobrać do pory dnia, typu cery i indywidualnych potrzeb skóry. Na dzień musimy nałożyć krem z filtrem, który chroni przed fotostarzeniem i przebarwieniami, ale też zmniejsza ryzyko czerniaka. Cera tłusta potrzebuje lżejszych kosmetyków niż sucha. Niemniej okresowo może ulec silnemu przesuszeniu i wtedy też należy wprowadzić więcej emolientów do codziennej pielęgnacji.