Pajączki i przebarwienia to przypadłości, które dotykają przede wszystkim kobiety, choć nie jest to regułą. Można się ich bezpiecznie pozbyć, zamykając za pomocą światła lasera główne naczynko doprowadzające.

Niegroźne, ale…

Same tzw. „pajączki” nie są groźne dla zdrowia i wbrew pozorom nie są to uszkodzone naczynia, z których ucieka krew. Są widoczne pod skórą, ponieważ są szersze, niż powinny być. Najczęstszą przyczyną ich powstania jest rozluźnienie mięśni naczyń, przez co ulegają one rozszerzeniu. Dzieje się tak przede wszystkim u kobiet, ponieważ to estrogen jest odpowiedzialny za rozluźnienie mięśni w tym przypadku. Jednak warto zaznaczyć, że nie jest to regułą – przyczyny powstawania „pajączków” są bardzo różne i mogą wystąpić u każdej płci oraz w każdym wieku. Są to zmiany trwałe – raz nabytych, można się ich pozbyć tylko za pomocą specjalnych zabiegów.

Nie ma również reguły co do miejsca ich powstawania. Naczynka mogą być rozszerzone właściwie w każdym miejscu na ciele. Wykorzystanie energii lasera do zamykania naczynek jest jedną z wielu metod. Odznacza się stosunkowo wysoką skutecznością i możliwościami. Światło lasera powoduje zasklepienie naczynia. Jego energia pochłaniana jest przez hemoglobinę, która pod wpływem ciepła powoduje wytracenie wody z tkanki. Takie wysuszenie skutkuje zapadnięciem i obumarciem naczynia, dzięki czemu zostanie ono później naturalnie wchłonięte przez organizm. Nie jest to proces szkodliwy dla zdrowia. Umiejętnie wykonany zabieg nie pozostawia żadnych śladów i jest bezbolesny. Czasami jednak może zaistnieć potrzeba powtórzenia zabiegu nawet do kilku razy, żeby osiągnąć upragniony efekt.

Opis zabiegu

Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre z nich mogą być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii laserem (np. leki powodujące większą światłoczułość). Panie w ciąży i okresie karmienia również powinny wstrzymać się z przeprowadzeniem zabiegu. Jeśli jednak lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, to zabieg można przeprowadzać bez specjalnego przygotowania. Nie wolno go tylko wykonywać na opaloną lub posmarowaną samoopalaczami skórę.

Naświetlania są krótkie i uzależnione od tego, jak duży obszar będzie poddawany zabiegowi. Najczęściej jednak jedna sesja trwa do 20 minut. Zabieg jest uważany za bezbolesny, można poczuć jednak niewielkie zapieczenie. Urządzenie emitujące promień laserowy wyposażone jest w końcówkę chłodzącą, w celu zwiększenia komfortu pacjenta. Naczynka będą ulegały samoistnemu zanikowi w ciągu następnych 2 tygodni po zabiegu. W tym czasie mogą wystąpić rumienie, obrzęki oraz niewielkie siniaki. Może wystąpić również podrażnienie skóry. Wszystkie te niedogodności powinny jednak zniknąć w ciągu kilku dni. Przez miesiąc po zabiegu nie wolno się opalać i stosować niektórych leków (np. przeciwzakrzepowych, złuszczających i podrażniających skórę czy zwiększających wrażliwość skóry na światło).