Laserowe leczenie trądziku

Problem trądziku dotyka niestety coraz większą ilość osób. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwa dieta i obciążenia genetyczne.

Trudny do wyleczenia

Trądzik jest uciążliwą dolegliwością. Ciężko pozbyć się tej choroby. Wypryski lubią powracać. Maskowanie pryszczy grubą warstwą podkładu nie rozwiązuje problemu, a czasem go nasila. Niektóre kosmetyki wykazują właściwości komedogenne. Oznacza to, iż przyczyniają się do wysypu niedoskonałości. Lekarze na ogół przepisują antybiotyki i maści. Te rzadko przynoszą pożądane rezultaty. Zabieg z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się wysoką skutecznością w przypadku zmian lekkich i umiarkowanych.

Światło, emitowane przez laser, niszczy bakterie i powstrzymuje nawrót trądziku. Bakterie uwalniają barwniki, które absorbują fale świetlne w zakresie światła niebieskiego. Już po kilku sesjach terapii laserowej zmniejsza się ilość sebum, ponieważ gruczoły łojowe ulegają uszkodzeniu. Laser przyczynia się również do odbudowy skóry. W związku z tym ślady po zabiegu stają się coraz mniej widoczne. Niestety, nie zawsze można usunąć je całkowicie, zwłaszcza w przypadku rozległego trądziku. Terapia z wykorzystaniem lasera znacząco poprawia komfort życia pacjenta i jego samopoczucie.

Przygotowanie i zabieg

Przed zabiegiem należy dokładnie oczyścić skórę. Jeśli naświetlaniu zostaną poddane plecy, panowie będą musieli pozbyć się owłosienia z tej partii ciała. Skóra nie może być opalona i poddana działaniu samoopalaczy. Nie wolno stosować leków o właściwościach fotouczulających. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza, jak przebiegało dotychczasowe leczenie. Już po pierwszym naświetlaniu będzie można zauważyć wyraźną poprawę.

Bezpośrednio po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie i niewielki obrzęk. Zabiegi powinno się powtarzać kilkukrotnie, co 3-4 tygodnie, aż do osiągnięcia znaczącej poprawy.

Magdalena Walma