Nos jest charakterystycznym i centralnym punktem, który w ogromnym stopniu decyduje o wyglądzie naszej twarzy. Jeżeli jest krzywy, garbaty, lub za duży może powodować ogromne kompleksy oraz nieprzyjemne dolegliwości. Warto pomyśleć o korekcie nosa, najlepiej laserem.

Dlaczego powstają zniekształcenia nosa?

Do najczęstszych przyczyn powstawania skrzywienia przegrody nosowej można zaliczyć:

  • uraz nosa – taki uraz mógł wystąpić o wiele wcześniej, niż zaczęliśmy odczuwać objawy związane ze skrzywieniem (może to być nawet uraz nosa w trakcie porodu).
  • genetyczne uwarunkowania – wtedy zdarza się, że w danej rodzinie wiele osób ma ten sam problem.

Dolegliwości związane z skrzywioną przegrodą nosa

Krzywa przegroda nosowa to nie tylko nieestetyczny wygląd, który może wpływać na naszą niską samoocenę, ale także nieprzyjemne dolegliwości, które przekładają się na złe samopoczucie, m.in.:

  • niedrożność nosa,
  • zaburzenia węchu,
  • krwawienia z nosa,
  • częste infekcje,
  • nawrotowe zapalenia zatok,
  • uporczywe bóle głowy.

Laserowa korekta skrzywionej przegrody nosowej

Jak wygląda zabieg korekty skrzywionej przegrody nosowej? W części przypadków istnieje możliwość zniwelowania skrzywienia przegrody nosa za pomocą małoinwazyjnego zabiegu laserowego (tzw. septoplastyka laserowa).

Zabieg ten wykonywany laserem CO2 lub diodowym jest zdecydowanie krótszy niż tradycyjny, prawie bezkrwawy i najczęściej nie wymaga też zakładania opatrunków do nosa po jego wykonaniu (w tym tzw. tamponady).
Nie używa się w nim też klasycznych narzędzi chirurgicznych – z reguły nie jest potrzebne nawet znieczulenie w formie zastrzyku podawanego do nosa jak ma to miejsce w “normalnej” operacji. Zabieg pozwala zlikwidować główne przewężenia w obrębie nosa, czyli poszerzyć te miejsca, które najbardziej utrudniają oddychanie.

Laser nie dla wszystkich?

Zabieg laserem nie jest niestety możliwy do wykonania u wszystkich pacjentówdecydujące znaczenie ma tu rodzaj, kształt i lokalizacja skrzywienia. Dlatego też konieczna jest wcześniejsza wizyta kwalifikacyjna u lekarza specjalisty. Po takiej konsultacji umawiamy się na zabieg laserem, lub wykonywany w sposób bardziej tradycyjny, jeśli okaże się, że zabieg laserem zostanie wykluczony.
Orientacyjny koszt zabiegu korekty skrzywionej przegrody nosowej to około 2 000 – 3 500 zł, warto jednak dokładnie popytać lekarza o możliwość refundacji, ponieważ zabieg w przypadkach utrudnionego oddychania i kłopotów zdrowotnych związanych z krzywą przegrodą, często jest refundowany przez NFZ.