Mówi się, że prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko. Jest w tym niewątpliwie sporo prawdy, jednak życie pokazuje, że czasem na drodze stają nam różnego rodzaju przeszkody, których nasza relacja nie wytrzymuje. Kobieca przyjaźń jest bardziej odporna na kłótnie. Dlaczego tak się dzieje?
Spis treści:
- Kobieca przyjaźń oparta na bliskości
- Kobieca przyjaźń wolna od rywalizacji
- Kobieca przyjaźń jest bardziej empatyczna
- Umiejętność przyznania się do winy
- Dlaczego kobieca przyjaźń jest odporna na kłótnie? Umiejętność znoszenia krytycznych uwag
Kobieca przyjaźń oparta na bliskości
Kobiety swoje relacje opierają na bliskości, szczerych rozmowach, współczuciu i chęci pomocy. Natomiast mężczyźni stawiają na wspólne działanie. Gdy spotyka się dwóch facetów, będą oni naprawiać auto, ścigać się na rowerze etc. Jednak w ich życiu niewiele jest miejsca na bliskie rozmowy o uczuciach, problemach zawodowych etc. Mężczyźni wciąż unikają bliskości w relacjach z innymi facetami, ponieważ boją się, że mogą zostać uznani za gejów. Niestety, stereotypy pozbawiają ich relacji mocnego fundamentu. Ktoś, z kim ciągle się bawimy, to kolega, a nie przyjaciel. Prawdziwa przyjaźń wymaga bliskości, otwarcia się na drugiego człowieka, jego krytykę, ale też słowa pochwały. Kobieca przyjaźń ma solidne fundamenty, dlatego nie zmiecie jej pierwsza, lepsza kłótnia, choć ta może mieć dużo bardziej burzliwy i emocjonalny przebieg niż w przypadku mężczyzn.
Kobieca przyjaźń wolna od rywalizacji
Panie nie rywalizują ze sobą o to, która więcej zarabia, ma bardziej eksponowane stanowisko etc. Nie porównują też swoich samochodów etc. Kobieca przyjaźń jest bardziej egalitarna. Możemy nawiązać bliską relację ze sprzedawczynią z pobliskiego sklepu, jak i panią profesor z uniwersytetu. Kobiety dużo mniej patrzą na pozycję społeczną, a bardziej koncentrują się na bliskości, wspólnych wartościach. Jeśli spotykamy kogoś, kogo tak jak nas razi przedmiotowe traktowanie kobiet i ich dyskryminacja, od razu nawiązujemy nić porozumienia. Możemy porozmawiać na poważniejsze tematy i stworzyć bliskość.
Kobieca przyjaźń jest bardziej empatyczna
Kobiety mają większą empatię. Potrafią wczuć się w położenie drugiej strony. Jeśli np. chcą coś kupić taniej, ale słyszą od sprzedawczyni, że ta nie może obniżyć ceny, bo o tym decyduje jej szef, a nie ona sama, to godzą się z zaistniałą sytuacją. Mężczyźni często nie dostrzegają obiektywnych przyczyn leżących u podstaw jakiegoś zachowania. Zdają się być głusi na racjonalne argumenty. Nie potrafią też wczuć się w położenie drugiego człowieka. To także przenosi się na ich przyjaźń. Nie rozumieją, dlaczego ich kumpel tak się zachował, mają mu to za złe. Tymczasem kobieta zazwyczaj wie, o co poszło jej przyjaciółce. Np. tamta ma okres, a ponadto została zdenerwowana przez szefową, która niesłusznie ją oskarżyła. W związku z tym jest dziś nieco drażliwa i wszystko bierze zbyt mocno do siebie.
Umiejętność przyznania się do winy
Kobiety, nawet gdy się pokłócą, potrafią się też pogodzić. Tutaj w grę nie wchodzą bowiem chore ambicje. Zazwyczaj każda potrafi przyznać się do błędu i przeprosić za niego, przez co relacja nadal może się rozwijać. Mężczyzna raczej nie przyzna się do błędu przed kolegą, ponieważ stanowi to ujmę na jego honorze. Gdy wyjdzie na jaw, że nie miał racji, może zacząć unikać nawet najlepszego przyjaciela z powodu wstydu oraz nieumiejętności przyznania się do błędu.
Dlaczego kobieca przyjaźń jest odporna na kłótnie? Umiejętność znoszenia krytycznych uwag
Kobiety lepiej też znoszą krytyczne uwagi. Potrafią znieść je z godnością, wyciągnąć z nich wnioski lub przedstawić własne stanowisko. To, że przyjaciółka powie nam, że jesteśmy dziś drażliwe, nie jest dla nas formą zniewagi. Zastanawiamy się, czy nie strzelamy fochami bez powodu i zmieniamy swoje zachowanie, jeśli dostrzeżemy w nim coś podejrzanego. Ewentualnie wyjaśniamy, że strasznie boli nas brzuch przed okresem i nie umiemy nad niczym się skupić.
Zapraszamy do lektury:
Romantyczny wypad do Wrocławia – co zobaczyć, gdzie się zatrzymać?