Pomyłka to rzecz ludzka

Każdy z nas popełnia błędy. Ten tylko się ich nie dopuszcza, co nic nie robi. W nasze działanie wpisane jest ryzyko pomyłki. Ta staje się udziałem zarówno naszych przyjaciół, jak i rodziców czy popularnych autorytetów. Pomyłka to rzecz ludzka. Jak do niej podejść?

Przeproś za pomyłkę

Do pomyłki warto się przyznać. Wiele osób wybiera złą strategię obronną i próbuje zamieść sprawę pod dywan, licząc na to, że nikt się o niej nie dowie. Wstydzimy się tego, że popełniliśmy błąd. Nie chcemy wyjść na niedoskonałych w oczach innych ludzi. Wystarczy nam już myśl, że o naszej kompromitacji wiedzą już ci, którzy stali się adresatami niewłaściwego maila czy SMS-a.  Nie chcemy, aby o naszej pomyłce dowiedzieli się przyjaciele czy znajomi. W ich oczach pragniemy uchodzić za idealnych i inteligentnych.  Tymczasem, jeśli zauważysz, że doszło do pomyłki, przyznaj się do niej. Ludzie cenią sobie szczerość. Pomyłka zdarza się każdemu z nas, sztuka polega tylko na tym, aby znaleźć w sobie dostatecznie dużo cywilnej odwagi i po prostu się do niej przyznać. Można od razu przeprosić za pomyłkę i wyjaśnić nieporozumienie. Wiele osób w takiej sytuacji okazuje nam empatię i puszcza całą sprawę w niepamięć.

Spróbuj naprawić popełniony błąd

Czasem nie wystarczy przeprosić, należy też naprawić popełniony błąd. Np. jeśli wysłałaś koleżance niewłaściwe materiały, teraz przekaż jej tych, których potrzebuje do pracy. Jeśli szybko zareagujesz i przeprosisz, nikt nie będzie miał ci tego za złe. Każdy popełnia błędy, także twoja koleżanka czy szef. Ważne jest, aby umieć się do nich przyznać i naprawić je najszybciej, jak to tylko możliwe.

Pomyłkę obróć w żart

Jeśli pomylisz czyjeś imię, przejęzyczysz się etc., pomyłkę obróć w żart. Pokaż, że masz do siebie dystans i potrafisz się śmiać sam z siebie. To znacznie rozluźni atmosferę. Inni też się przejęzyczają. Czasem nawet wykładowca na egzaminie jest nam skłonny nie obniżyć oceny, jeśli sami szybko dostrzeżemy swój błąd, przeprosimy za niego i udzielimy poprawnej odpowiedzi na pytanie. On doskonale zdaje sobie sprawę, że każdy w takich sytuacjach odczuwa stres.

Bądź wyrozumiała dla innych, którzy popełniają błędy

Pamiętaj, że pomyłka jest rzeczą ludzką. Jeśli chcesz, aby inni byli dla ciebie wyrozumiali, gdy popełniasz błędy, okaż innym empatię. Nie rób awantury z powodu pomyłki, nie wytykaj jej drugiej osobie, nie bądź dla niej surowym nauczycielem. Okaż jej zrozumienie, a inni będą w ten sposób traktować ciebie, gdy dopuścisz się błędu.

Bądź wyrozumiała dla siebie, gdy dopuścisz się pomyłki

Gdy popełniasz błąd, często do głosu dochodzi wewnętrzny krytyk, który krzyczy w twojej głowie – jesteś beznadziejna. Ucisz go i bądź dla siebie wyrozumiała. Pracujesz pod presją czasu, masz na głowie zbyt wiele obowiązków, jesteś przemęczona i dlatego pomyliłaś maile. To znak ostrzegawczy, że należy zwolnić tempa, nieco odpocząć i się zrelaksować, ponieważ twoja praca staje się mniej efektywna. Napraw swój błąd i już do  niego nie wracaj. Skup się na bieżących sprawach i spróbuj je zrealizować najlepiej, jak to możliwe.