Kształt nosa wyznacza charakter rysów twarzy. Za duży czy z garbem może sprawić, że zostaną one zachwiane. Osobom z defektami estetycznymi z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna.

Nos jest pierwszym elementem twarzy, który rzuca się w oczy. Wyznacza jej rysy, definiuje ogólny wygląd. Niestety, nos, który jest za duży, za szeroki lub posiada charakterystyczny garb, zaburza rysy twarzy. W skrajnych przypadkach jego nieprawidłowa budowa może utrudniać oddychanie. Osoby, dla których nos jest źródłem kompleksów, powinny rozważyć operacyjną korekcję nosa.

Rhinoplastyka – zastosowanie

Operacyjna korekta nosa poprawia wygląd twarzy, jednocześnie poprawia samoocenę. Osoby, u których występują defekty estetyczne, często cierpią z powodu kompleksów. Rhinoplastykę przeprowadza się w celu zmniejszenia nosa, usunięcia widocznego garba itp. Ten zabieg znalazł zastosowanie w przypadku osób, które skarżą się na zadarty czubek nosa. Rhinoplastyka doskonale koryguje szerokość skrzydełek nosa. Przeprowadza się ją u osób, które wskutek wypadku doznały urazu.

Jak wygląda zabieg?

Przed operacją lekarz przeprowadza wywiad. Podczas konsultacji ocenia proporcje twarzy, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz informuje o wszelkich możliwych komplikacjach. Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Wykorzystać można jedną z dwóch technik. Pierwsza wymaga jedynie nacięć wewnątrz, druga natomiast potrzebuje drugiego na zewnątrz, pod słupkiem nosa. Po zabiegu zakłada się szwy, a następnie stabilizuje nos opatrunkiem i plastrem. Wewnątrz nosa zakłada się specjalne tampony.

Po operacji może pojawić się obrzęk nosa i policzków. Często mamy do czynienia z delikatnym zasinieniem. Zazwyczaj sińce znikają po dwóch tygodniach. Z kolei obrzęk powinien ustąpić po miesiącu. Kształt nosa stopniowo się normalizuje i ostateczny efekt można podziwiać po roku. Zazwyczaj ta część twarzy nie wymaga kolejnych zabiegów korekcyjnych. Te przeprowadza się w szczególnych przypadkach. Warto pamiętać, iż efekty nie zawsze są spektakularne i zgodne z naszymi oczekiwaniami, toteż warto zastanowić się przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Aleksandra Wiktor