Zabiegi mające na celu powiększenie piersi są przeznaczone nie tylko dla pań niezadowolonych z wielkości swojego biustu. Również kobiety, które musiały poddać się mastektomii lub które czeka taki zabieg, mogą dzięki współczesnej chirurgii plastycznej przywrócić swój dawny wygląd.
 

Mastektomia to nie koniec!

Konieczność amputacji piersi wydaje się końcem pewnego etapu w życiu kobiety. Jest to konieczność dramatyczna, spowodowana troską o własne zdrowie i, niestety bardzo często, życie. Mastektomia może być przeprowadzona w różnym zakresie – od amputacji części piersi po amputację całości. Jednak w każdym przypadku, kiedy leczenie nowotworowe zostało zakończone, możliwe jest przeprowadzenie rekonstrukcji piersi. Nie zawsze możliwe jest przywrócenie w pełni dawnego wyglądu. Pocieszające jest jednak, że z każdym rokiem opracowywane są coraz nowsze techniki przeprowadzania zabiegu, dzięki czemu efekt końcowy jest coraz lepszy – niekiedy nawet idealny.
 
Rekonstrukcję piersi można właściwie uznać za dalszą część leczenia pacjentki. Oczywiście, to mastektomia, chemio- i radioterapia są głównymi komponentami leczenia, jednakże rekonstrukcja ma wielki wpływ na psychikę kobiety. Szczególnie korzystne są rekonstrukcje tzw. jednoetapowe lub jednoczasowe, przeprowadzane od razu po amputacji. Dzięki temu, że połączono dwa zabiegi w jeden, pacjentka nie musi poddawać się kolejnej operacji. Dodatkowo zabieg rekonstrukcji wykonany natychmiast po mastektomii daje wrażenie, jakby część kobiecości nie została wcale utracona. Lekarze zwracają uwagę, że pacjentki po rekonstrukcji piersi o wiele lepiej przeżywają dalsze etapy leczenia, rzadziej również mają stany depresyjne i lepiej czują się we własnym ciele.
 

Ekspanderoprotezy

Amputacja piersi często wiąże się niestety z brakiem wystarczającej ilości skóry do wypełnienia jej implantem – nie ma na niego miejsca. W takim przypadku rozwiązaniem może być specjalna ekspanderoproteza, która ma za zadanie przygotować tkanki stopniowo do odpowiedniej rozpiętości. Wszczepia się ją pustą od razu po mastektomii i zaszywa ranę. Przez następnych kilka tygodni proteza będzie wypełniana stopniowo roztworem soli fizjologicznej, dzięki czemu będzie zwiększała swoją objętość. Jest to proces powolny, dzięki czemu tkanki zewnętrzne mają czas dostosować się do nowych warunków.
 
Ekspanderoprotezy wyposażone są w specjalny przewód z zastawką. Kiedy proces wypełniania protezy jest zakończony, przewód i zastawkę usuwa się podczas krótkiego zabiegu ambulatoryjnego. Konieczność skorzystania z ekspanderoprotezy podczas jednoczasowej rekonstrukcji piersi może również oznaczać brak tzw. zespołu brodawka-otoczka sutkowa. W dalszych etapach leczenia można poddać się zabiegowi, który odtworzy te elementy, dzięki czemu rekonstrukcja będzie w pełni zakończona.
 
Zabiegi rekonstrukcji piersi są już w zasadzie standardem podczas leczenia raka piersi z koniecznością wykonania mastektomii. To jednak lekarze decydują, czy taki zabieg w konkretnym przypadku można wykonać. Bardzo często niezbędne jest zakończenie leczenia onkologicznego. Wszystko jednak zależy od lekarza chirurga onkologa. Warto zapytać o rekonstrukcję, ponieważ zabieg ten znacząco poprawia życie kobiety po mastektomii.