Niestety, na starzenie się póki co medycyna nie znalazła skutecznego środka w postaci pastylek. Lekarze zalecają zdrowy tryb życia, zdrową dietę, bezstresową pracę… Jednakże nawet wszystkie te elementy nie zapobiegną zmarszczkom, osłabieniu skóry, rozstępom i innym niezbywalnym atrybutom starości.
 

Ogólne zwiotczenie

Jędrne ciało to najwyraźniejsza cecha charakterystyczna młodego organizmu. Niestety, z wiekiem wytracamy tę świeżość. Dodatkowo wiele czynników zależnych od nas samych ma wpływ na to, jak wyglądamy. Im więcej papierosów wypaliliśmy, im częściej wystawialiśmy skórę na działanie promieni słonecznych, tym szybciej będzie widać zewnętrzne oznaki starzenia się. Dodatkowo z wiekiem tracimy też tłuszcz, któremu zawdzięczamy młody wygląd, jak i wodę, której utrata powoduje osłabienie skóry. Niestety, z biegiem lat skóra wiotczeje, staje się słabsza, włókna kolagenowe i kwas hialuronowy produkowane są w coraz mniejszej ilości, co przekłada się na powstawanie zmarszczek. Warto przyjrzeć się poszczególnym częściom ciała, żeby być zawczasu przygotowanym na zmiany, które nieuchronnie nadejdą. Zwłaszcza, że wiele tych zmian można operacyjnie spowolnić a nawet cofnąć.
 

Piersi

Czas, grawitacja i karmienie to główni wrogowie każdej kobiety. Dzięki temu zestawowi czynników każda kobieta prędzej lub później zauważy nieubłagane zmiany w swoim ciele. Piersi od 35 roku życia stają się coraz mniej jędrne i coraz bardziej zmieniają kształt. Pomocne mogą być nie tylko ćwiczenia czy kremy na ujędrnienie biustu. Piersi można operacyjnie podnieść, zmniejszyć lub powiększyć – w zależności od potrzeb kobiety. Jednak piersi to nie tylko problem kobiet. Również panowie zmagają się z coraz częstszą ginekomastią – przerostem gruczołu piersiowego. Jest to dolegliwość związana z wiekiem, ogólną otyłością i zmianami hormonalnymi. Panowie też mogą liczyć na pomoc chirurga, który operacyjnie zredukuje tkankę tłuszczową w tym rejonie.
 

Brzuch

Każdy kolejny rok życia to coraz większe problemy z pozbyciem się nadmiarowych kilogramów. Jeśli do 40 roku życia ćwiczenia fizyczne były „raczej” zaniedbane, teraz ciężko będzie coś temu zaradzić. W momencie, gdy skóra traci swoją naturalną elastyczność, najlepszym wyjściem będzie plastyka brzucha – wykonywana w różnym zakresie. Usunie ona nie tylko nadmiar tłuszczu, ale również i nadmiar skóry.
 

Nogi i pośladki

Osłabiona skóra może być przyczyną obwisłych ud i pośladków. Zaradzić temu mogą różnego rodzaju wypełnienia – np. z żelu na bazie kwasu hialuronowego. Dzięki temu skóra zyska wypełnienie i będzie bardziej jędrna. Niestety, tego rodzaju preparaty nie dają trwałego efektu i zabieg należy powtórzyć. W przypadku cellulitu również nie ma dobrych informacji – można go zwalczać różnymi zabiegami nieinwazyjnymi, jednak w ograniczonym stopniu.
 

Ręce i dłonie

Obwisła skóra z fałdem tłuszczowym to zmora każdej starszej kobiety. Możliwe jest jednak wykonanie plastyki ramion, dzięki czemu nieestetyczny fałd zostanie usunięty. Starzejące się dłonie można odmłodzić nie tylko kremami. Wstrzykiwanie własnego tłuszczu lub preparatów na bazie kwasu hialuronowego daje dobre efekty i jest bezpieczne dla zdrowia.