Lifestyle

Jakie owady zapylające warto u siebie gościć?

Jakie owady zapylające warto u siebie gościć

grafika przekazana przez partnera

Owady zapylające są niezwykle ważnym elementem ekosystemów, a także rolnictwa, ponieważ stanowią niezbędne ogniwo w procesie zapylania roślin. Niestety wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem, co może prowadzić do przykrych konsekwencji dla przyrody i rolnictwa – w długofalowej perspektywie nawet do klęski głodu! Czy możemy zrobić cokolwiek, aby zapobiec tej fatalnej wizji? Dołóżmy swoją cegiełkę, tworząc w ogrodzie miejsce zachęcające owady zapylające do odwiedzin. To prostsze niż myślisz!

 

Owady zapylające – te gatunki szczególnie warto gościć

Owady mogą okazać się bardzo pożytecznymi gośćmi w Twoim ogrodzie. Z obecności jakich gatunków szczególnie warto się cieszyć?

 

Pszczoły zapylające

Pszczoły miodne to jedne z najważniejszych owadów zapylających. Są to bardzo skuteczni zapylacze odwiedzający wiele gatunków roślin. Ponadto, produkują one miód, który jest lubianym produktem spożywczym o wielu właściwościach prozdrowotnych. Dlatego wiele osób hoduje pszczoły miodne w swoich ogrodach lub na działkach. Popularne owady zapylające w tej grupie to m.in. pszczoła murarka kokony.

 

Trzmiele

Mają równie duży udział w zapylaniu drzewek owocowych i warzyw w szklarniach co pszczoły miodne. Zapylają jednak znacznie więcej gatunków roślin. Trzmiele zakładają gniazda w zakamarkach, wnękach, ale bardzo chętnie zasiedlają też domki, które przygotuje dla nich człowiek.

 

Ozdobniki

Ozdobniki to grupa owadów zapylających, do której należą m.in. motyle, biedronki i muchówki. Choć nie są one tak skutecznymi zapylaczami jak pszczoły czy trzmiele, to jednak odwiedzają wiele gatunków roślin i też pełnią ważną rolę w procesie zapylania. Ponadto, ozdobniki są bardzo piękne i mogą stanowić ozdobę ogrodu – przyjemnie jest popatrzeć, jak uwijają się w pracy.

Jak zachęcić owady do odwiedzin?

Aby przyciągnąć owady zapylające do swojego ogrodu warto zrobić kilka prostych rzeczy. Przede wszystkim, należy uprawiać rośliny, które w naturalny sposób je przyciągają. Są to przede wszystkim rośliny miododajne, produkujące dużo nektaru i pyłku. Należą do nich m.in. lipa, koniczyna, mięta, malina, truskawka, jagoda czy czarny bez.

Kolejnym sposobem na przyciągnięcie owadów zapylających jest zbudowanie specjalnych siedlisk dla nich. Można to zrobić poprzez postawienie domków dla pszczół lub trzmieli. Docenią one takie przyjazne, komfortowe miejsce do życia, które zapewni im bezpieczeństwo i ochronę.

 

Jak dbać o owady zapylające w ogrodzie?

Kokony pszczół w Twoim ogrodzie to dobry znak, ale co zrobić, aby owady zapylające zechciały w nim zostać na dłużej albo wrócić za jakiś czas? Na pewno należy unikać stosowania środków chemicznych w ogrodzie lub na działce. Pestycydy i inne chemikalia mogą zabić owady zapylające oraz szkodzić innym gatunkom zwierząt, w tym Twoim domowym pupilom. Warto więc szukać naturalnych sposobów na zwalczanie szkodników, takich jak stosowanie naturalnych środków owadobójczych czy uprawa roślin odpornych na choroby.

Dodaj komentarz