Wszystko o meningokokach – dlaczego warto zaszczepić na nie dzieci
Adobestock, grafika przekazana przez partnera

Meningokoki to bakterie Neisseria meningitidis, które są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia najmłodszych dzieci. Przeczytaj ten artykuł, by poznać podstawowe informacje na temat tych bakterii oraz wywoływanych przez nie chorób. Wyjaśniamy, dlaczego warto zaszczepić na nie maluchy jeszcze w okresie niemowlęcym.

Szczepienie nieobowiązkowe, ale zalecane

Jako rodzic na pewno wiesz, że Ministerstwo Zdrowia co roku opracowuje specjalny program szczepień ochronnych, który obejmuje szczepienia obowiązkowe oraz zalecane. Te pierwsze są całkowicie darmowe. Koszt szczepień zalecanych rodzic pokrywa natomiast we własnym zakresie. Niestety, meningokoki znajdują się na tej drugiej liście, szczepionka na te bakterie nie jest zatem refundowana. Do innych nieobowiązkowych, ale zalecanych szczepień, zalicza się na przykład ospa wietrzna. Choroby te wcale nie są jednak ani mniej groźne, ani mniej powszechne od tych, przeciw którym szczepienia są obowiązkowe. Zadbaj zatem o zdrowie swojej pociechy i zapisz ją na nieobowiązkowe szczepienia w DP Med.

Dlaczego meningokoki są tak groźne dla zdrowia?

Bakterie meningokoków są niezwykle podstępne. Najczęściej wywołują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznicę, powszechnie zwaną sepsą. Co gorsza, obie te choroby mogą wystąpić jednocześnie. Okres inkubacji w przypadku meningokoków trwa do 10 dni, a pierwsze objawy, do których zaliczają się gorączka, brak apetytu i ogólne osłabienie, mogą być mylone z przeziębieniem. W tym przypadku kluczową rolę gra jednak czas – zakażone dziecko jak najszybciej powinno zostać otoczone profesjonalną opieką lekarską. Warto podkreślić, że bakterią może zarazić się osoba w każdym wieku, ale to właśnie niemowlęta stanowią najbardziej podatną na zakażenia grupę.

Skutki zakażenia bakterią Neisseria meningitidis

Sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nie są jedynymi problemami zdrowotnymi powodowanymi przez meningokoki. Zakażenie może wywołać także stany zapalne płuc, mięśni, stawów, a nawet serca czy szpiku kostnego. Statystyki przeżywalności również nie napawają optymizmem – w przypadku posocznicy meningokokowej śmiertelność wynosi aż 30%. Nawet ozdrowieńcy mogą borykać się z ciężkimi powikłaniami w postaci chorób natury neurologicznej czy niepełnosprawności intelektualnej.

Kiedy zaszczepić niemowlę przeciw meningokokom?

Szczepionka przeciwko meningokokom podawana jest podskórnie albo domięśniowo – w przypadku niemowląt jest to najczęściej zastrzyk w udo. Czas podania szczepionki zależy od jej rodzaju – najwcześniej można ją zaaplikować po ukończeniu 6 tygodnia życia. Szczepionka jest bezwzględnie zalecana maluchom, które będą chodzić do żłobka.

Skutki uboczne szczepionki łagodniejsze niż przebieg choroby

Na koniec chcielibyśmy uspokoić rodziców, którzy obawiają się podania szczepionki swoim pociechom ze względu na ewentualne skutki uboczne. Do najczęstszych z nich zaliczają się m.in.: ból w miejscu wykonania zastrzyku, gorączka, wysypka czy biegunka. Każda z tych dolegliwości jest dużo łagodniejsza od przebiegu oraz skutków chorób, które wywoływane są przez zakażenie bakterią Neisseria meningitidis.