Wiele osób uważa operacje plastyczne za fanaberię. W rzeczywistości zabiegi nie zawsze sprowadzają się do poprawiania urody. Czasem operacja plastyczna jest koniecznością.

Wskutek wypadków często dochodzi do zmian, które szpecą twarz i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Operacjom plastycznym często poddają się osoby, które straciły część twarzy lub uległy poparzeniu.

Blizny powypadkowe a poczucie wyobcowania

Blizny, które pojawiły się na twarzy w wyniku wypadku samochodowego, stanowią źródło kompleksów. Ludzie, którzy ulegli oszpeceniu, często boją się reakcji społeczeństwa i nie wychodzą z domu. Defektom towarzyszy uczucie wyobcowania.

Chirurgia plastyczna – usuwanie defektów

Poszkodowanym w wypadkach z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna. Dysponuje ona narzędziami, które pozwalają w znacznym stopniu poprawić wygląd pacjenta. Niestety, operacje plastyczne są niezwykle kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Na szczęście Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje niektóre zabiegi.

Operacje plastyczne refundowane przez NFZ

Do operacji plastycznych, wykonywanych w ramach kontraktu z NFZ, zaliczamy:

  • korektę twarzy, która uległa zniekształceniu

  • usuwanie defektu wrodzonego np. rozszczepu wargi

  • usunięcie zmian powstałych wskutek nieprawidłowo przeprowadzonej akcji porodowej

  • zniekształcenia ciała, będące następstwem wypadków.

Narodowy Fundusz Zdrowia najczęściej refunduje usuwanie blizn powstałych wskutek oparzenia. Mężczyzna, u którego doszło do powiększenia się sutka wskutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej, może skorzystać z operacji plastycznej w ramach kontraktu z NFZ. To prawo przysługuje również kobietom z przerostem gruczołów piersiowych.

Wbrew pozorom, obfity biust rzadko bywa źródłem radości, częściej generuje ból. Duże piersi obciążają kręgosłup. Jeśli ortopeda i neurolog potwierdzą, iż obfity biust stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjentki, NFZ powinien zrefundować mastopeksję, czyli chirurgiczne zmniejszanie sutków.

Pacjenci często popełniają błąd. Poddają się operacji w prywatnych klinikach chirurgii plastycznej, po czym starają się o zwrot kosztów. Niestety, nie mają na to najmniejszych szans.