Seks

Jaki wybrać lubrykant?

Zdjęcie autorstwa Valeria Boltneva z Pexels

Nawilżenie miejsc intymnych stanowi bardzo osobisty, dość wstydliwy i ocierający się o tabu temat, choć środki służące nawilżeniu miejsc intymnych są stosowane powszechnie od setek lat. A przecież nic niewłaściwego w ich użytkowaniu! Co więcej – dobrze dobrany i użyty lubrykant nie tylko urozmaici seks, ale też przeniesie go na wyższe poziomy przyjemności.

Czym jest lubrykant?

Można nazwać go „drogą na skróty” do osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu nawilżenia miejsc intymnych. To substancja występująca najczęściej w postaci żelu, która powoduje zminimalizowanie lub uniknięcie uczucia dyskomfortu, tarcia, a także pojawiającego się po pewnym czasie bólu podczas stosunku „na sucho”. Żel intymny może działać także stymulująco i przeciwzapalnie.

Czym jest lubrykant
Zdjęcie autorstwa Valeria Boltneva z Pexels

Kiedy zastosować dodatkowe nawilżenie?

Czasem, mimo podniecenia, naturalne nawilżenie kobiecych miejsc intymnych jest niewielkie lub nie ma go wcale.  Nie jest to sytuacja niecodzienna – raczej coś co zdarza się większości kobiet. Dodatkowo, na różnych etapach życia poziom nawilżenia także się zmienia, wpływ może mieć wiek, stres czy choroby.

Dlatego też, gdy naturalne nawilżenie zawodzi, warto sięgnąć po lubrykant, by móc się nadal cieszyć seksem. Żele intymne zapewniają odpowiednie nawilżenie podczas stosunku oraz w trakcie stymulacji za pomocą zabawek erotycznych. Sprawiają, że seks jest przyjemniejszy i może trwać dłużej.

Kiedy zastosować dodatkowe nawilżenie
Zdjęcie autorstwa C Technical z Pexels

Rodzaje lubrykantów

Można powiedzieć, że w kontekście wybory środka nawilżenia intymnego, panuje klęska urodzaju  – dostępnych produktów jest bardzo wiele i na pierwszy rzut oka trudno podjąć jakąkolwiek decyzję. Jednak wybór odpowiedniego żelu nawilżającego nie jest trudny, pod warunkiem posiadania podstawowej wiedzy na ich temat.

Lubrykanty można dzielić na wiele sposobów, niemniej jednak można podzielić je na 3 główne grupy: wodne, silikonowe oraz smakowe.

Rodzaje lubrykantów
Zdjęcie autorstwa W R z Pexels

Lubrykanty wodne

Najprościej rzecz ujmując, są to lubrykanty, których bazą jest woda. Zaraz po wodzie głównym składnikiem jest najczęściej nawilżająca gliceryna lub glikol propylenowy. Jest to popularna i najliczniejsza grupa żeli.

Żele wodne są delikatnie, świetnie sprawdzają się do nawilżania miejsc intymnych podczas klasycznego stosunku – można je stosować razem z prezerwatywami, jak i w trakcie zabaw gadżetami erotycznymi. Można ich także używać do aplikacji kulek gejszy czy kubeczka menstruacyjnego.

Niewielką wadą stosowania tego typu nawilżenia jest to, że lubrykanty na bazie wody dość szybko się wchłaniają i wysychają. Należy użyć ich więcej, a w razie potrzeby zastosować ponownie. Żele te bardzo łatwo się zmywają, a przez to nie są wskazane do zabaw w wodzie.

Lubrykanty wodne
Zdjęcie autorstwa Valeria Boltneva z Pexels

Lubrykanty silikonowe

Opracowane na bazie silikonu. Są zdecydowanie bardziej śliskie i trwalsze niż wodne. Z racji tego, że nie wchłaniają się i nie zmywają tak szybko, świetnie sprawdzą się podczas aktywności w wodzie – w wannie lub pod prysznicem. Można je również stosować z prezerwatywami.

Żele intymne na bazie silikonu mogą uszkadzać gadżety erotyczne, które zostały pokryte silikonem medycznym, dlatego nie należy ich razem stosować. Z racji swojej konsystencji, w porównaniu do nawilżaczy na bazie wody trudniej zmyć pozostałości.

Dlatego warto rozważyć opcję lubrykantów hybrydowych, które powstały z połączenia lubrykantu wodnego z lubrykantem silikonowym. Posiada on najlepsze właściwości obu, zamknięte w jednym opakowaniu – dają lepszy poślizg i utrzymują się zdecydowanie dłużej, a przy tym można je stosować bezpiecznie ze wszystkimi gadżetami i prezerwatywami. Jednak tego typu kosmetyku należy szukać na półkach wyspecjalizowanych sklepów, np. Sklep Erotyczny Zmysły, które posiadają szeroki i specjalistyczny asortyment.

Lubrykanty silikonowe
Zdjęcie autorstwa Ikon Republik z Pexels

Lubrykanty smakowe

Co prawda zaliczają się do lubrykantów na bazie wody – ich pozostałe właściwości są praktycznie identyczne, ale ze względu na wyjątkowe walory warto wspomnieć o nich oddzielnie. Smakowe żele intymne są idealne do urozmaicenia doznań w trakcie seksu oralnego, ponieważ zostały dodatkowo wzbogacone o smakowe aromaty.

Lubrykanty smakowe powinny mieć wyraźnie oznaczenie, że są smakowe – na rynku dostępne są także lubrykanty zapachowe. Daje to pewność, że pokryte nawilżaczem miejsca intymne można bezpiecznie smakować, lizać i całować. Lepiej unikać lubrykantów o wyczuwalnym chemicznym zapachu, nie będą smaczne.

lubrykanty smakowe
Zdjęcie autorstwa Valeria Boltneva z Pexels

Podsumowując

Z substancjami nawilżającymi warto eksperymentować, dla uzyskania lepszego poślizgu oraz nowych doznań. Jednak do nawilżania pochwy zamiast używać ciężkie produkty, takie jak balsamy, kremy czy wazelina, które mogą spowodować pęknięcie prezerwatywy, zniszczenie gadżetów erotycznych, a w najgorszym wypadku doprowadzić do infekcji intymnej, lepiej sięgnąć po dedykowane do tego celu kosmetyki.

Dodaj komentarz