Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem naszym organizmie. Jest on obecny w wielu produktach spożywczych, występuje w suplementach diety i lekach. Magnez jest kofaktorem dla ponad 300 różnych enzymów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, które uczestniczą min. w syntezie białek. Magnez jest niezbędny w procesie produkcji energii i w procesie syntezy DNA i RNA, a także w produkcji antyoksydantu – glutationu. Magnez odgrywa również aktywną rolę w transporcie jonów wapnia i potasu wzdłuż błony komórkowej – jest to proces niezbędny w przewodzeniu impulsów nerwowych czy skurczu mięśni.
W ciele dorosłego człowieka znajduje się około 25 g magnezu, gdzie około 50% zlokalizowanego jest w kościach, a reszta w tkankach miękkich. Poziom magnezu w naszej krwi kontrolowany jest przez nerki, które usuwają jego nadmiar wraz z moczem – około 120 mg magnezu dziennie. Wielkość ta ulega zmniejszeniu, gdy cierpimy na obniżoną zawartość magnezu we krwi. Na całym świecie około 50% populacji cierpi na niedobór magnezu nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Co może być dla nas źródłem magnezu
Magnez jest składnikiem wielu produktów spożywczych zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego , gdyż jest on niezbędny wszystkim żywym organizmom. Bardzo dobrym źródłem magnezu są rośliny zielone (magnez występuje w strukturze chlorofilu) takie jak szpinak, rośliny strączkowe, a także zboża. Magnez dodawany jest również często do płatków śniadaniowych i innych przetworzonych produktów. Niektóre procesy obróbki jedzenia powodują zmniejszenie jego ilości w pokarmie np. rafinacja ziaren, która powoduje usunięcie zarodków zbóż i otrębów bogatych w ten pierwiastek. Źródłem magnezu może być również woda mineralna. Kupując wodę warto zwracać uwagę na etykietę, gdyż produkty różnych marek różnią się zawartością tego pierwiastka ( od 1 mg/L do ponad 120 mg/L). Tylko około 30-40% magnezu spożywanego przez nas w diecie jest wchłanianego przez nasz organizm.
Suplementy diety
Suplementy diety z magnezem, takie jak Magne B6, są dostępne w różnych formach i różnią się również związkami magnezu. Najczęściej można spotkać tlenki, cytrynian czy chlorek magnezu. Poziom wchłaniania tego pierwiastka z poszczególnych suplementów różni się między sobą. Formy magnezu rozpuszczalne w wodzie są lepiej przyswajalne w naszym układzie pokarmowym niż formy mniej rozpuszczalne. Badania dowiodły, że magnez występujący w postaci asparaginianu, cytrynianu, mleczanu czy chlorku jest lepiej absorbowany przez nasz organizm i bardziej biodostępny niż np. tlenki i siarczki magnezu. Zaobserwowano również, że duże dawki cynku przyjmowane w postaci suplementów (142 mg/dziennie) mogą kolidować z wchłanianiem magnezu i powodować zaburzenia w zawartości tego pierwiastka w organizmie. Na przyswajalność magnezu wpływa również nasza dieta. Spożywanie magnezu wraz z dużą ilością białka (mięso, nabiał) poprawia jest przyswajalność. Dodatkowo przyjmowanie witaminy B6 także pozytywnie wpływa na dostępność magnezu dla naszego organizmu. Natomiast zbyt duża ilość tłuszczy w naszej diecie ograniczy jego wchłanianie.