Implanty Stomatologia Estetyczna

Jak wybrać odpowiednie implanty zębowe?

Jak wybrać odpowiednie implanty zębowe?

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – większość Polaków nie dba o swoje zęby. Po 60 roku życia niewiele osób może się poszczycić swoimi zębami. Większość nosi protezę ruchomą.

Czasami jednak zdarza się tak, ze bardzo młode osoby tracą swoje zęby np. w wyniku jakiegoś wypadku. O ile tylnie zęby nie rzucają się w oczy i ubytek w tym miejscu nie sprawia większych kłopotów, to brak przedniego uzębienia może stanowić kłopot. Co zrobić w takiej sytuacji?

Rodzaje protez

Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku ubytków uzębienia jest wykonanie tzw. protezy. Dzielą się one na dwie grupy:

– protezy stałe

– protezy ruchome

Protezy stałe to cementowe uzupełniania, które mocowane są na zębach pacjenta. Zaliczamy do nich: wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe, korony i mosty protetyczne.

Protezy ruchome to z kolei wyjmowany element, którego kształt przypomina podniebienie. Wprowadza się go do jamy ustnej wtedy kiedy to konieczne, a następnie wyjmuje.  Należą do nich: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.

Trudny wybór

Wybór między poszczególnymi rodzajami protezy jest niebywałe trudny. W końcu nasz uśmiech jest nasza wizytówką i pragniemy aby był on naturalny. Dlatego podejmując decyzję powinniśmy wysłuchać szczegółowej opinii doświadczonego stomatologa. Nasz wybór jest zależny od stanu naszej jamy ustnej oraz niestety – grubości portfela. Jednak nawet będąc osobą niezbyt zamożną, jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie dla nas rozwiązanie.

Ubytek w przedniej części jamy ustnej

Jeśli ubytek występuje w części przedniej naszego uzębienia – powinniśmy zdecydować się na implanty. Są to tytanowe śruby, na których mocowana jest cementowa powłoka w kształcie zęba. korony.  Ząb taki jest praktycznie identyczny, jak nasze pozostałe zęby.  W przeciwieństwie bo protezy ruchomej – kompletnie nie czujemy obecności ciała obcego w jamie ustnej.

Ubytek w tylnej części jamy ustnej

Braki uzębienia, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne – mogą być zastępowane protezą ruchomą. Choć jest to rozwiązanie z pewnością niezbyt komfortowe, to jednak bardzo powszechne. Niewątpliwą zaletą jest niska cena w porównaniu do implantów.

Decydując się na uzupełnienie ubytków powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą oraz komfortem.  Nie da się ukryć – kosztują one sporo, jednak jak pokazują opinie wielu ludzi, są warte swojej ceny.

Natalia Herzog

Dodaj komentarz