Czy można leczyć zęby w ciąży
Pixabay

Ciąża to czas, w którym ciało kobiety bardzo się zmienia, a cały organizm musi wytężyć wszystkie siły, by tworzące się wewnątrz niego życie mogło się prawidłowo rozwijać. Nic więc dziwnego, że kobiety w stanie błogosławionym muszą o siebie dbać jeszcze bardziej niż zwykle, konieczne jest wykonywanie wielu badań, zdrowe odżywianie oraz kontrolne wizyty u różnych specjalistów. Wśród nich znajdują się także stomatolodzy.

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Wiedza na temat wpływu kondycji kobiety i jej zdrowia na stan i rozwój znajdującego się w jej ciele płodu stale się zwiększa. Kiedyś nie zdawano sobie sprawy z tego, że wiele problemów zdrowotnych tych dwóch organizmów jest ze sobą powiązanych. Obecnie naukowcy i lekarze wiedzą  już bardzo wiele na temat etapów rozwoju człowieka w okresie prenatalnym, dzięki czemu mogą dawać kobietom konkretne wskazówki odnośnie do tego, co robić, aby zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze.

Niestety wśród wielu osób wciąż krążą mity na temat negatywnego wpływu leczenia dentystycznego matki na nienarodzone dziecko. Tymczasem okazuje się, że kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej oraz stan swojego uzębienia w tym okresie, aby nie dopuścić do powstania próchnicy. Zabiegi dentystyczne dopuszczalne w ciąży wymienia Mami, ponadto na przegląd dentystyczny warto wybrać się już przed planowanym zajściem w ciążę.

Leczenie zębów w ciąży – co warto wiedzieć?

W wytycznych WHO znajdziemy informacje o tym, że wizyta kontrolna u dentysty jest jednym z obowiązkowych badań, jakie należy wykonać w czasie ciąży. Warto udać się zatem do stomatologa jak najwcześniej, aby w razie konieczności ustalić najlepszy plan leczenia. Dobrym momentem na wykonywanie zabiegów stomatologicznych jest drugi trymestr. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ciąży poddawać się zabiegom higienicznym, takim jak piaskowanie zębów.

Jeśli chodzi o leczenie zębów, to stomatolog ma prawo do usuwania zębów w czasie ciąży oraz oczyszczania i wypełniania ubytków. Obecnie stosowane wypełnienia nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do organizmu kobiety i zagrozić zdrowiu dziecka. Możliwe jest również wykonywanie zabiegów protetycznych, takich jak wstawianie mostków, koronek czy zakładanie aparatu korekcyjnego.

Jakie zabiegi stomatologiczne są niewskazane w ciąży?

Stomatolodzy unikają leczenia kanałowego w czasie ciąży, gdyż wiąże się ono z wykonaniem prześwietlenia zęba, co może być szkodliwe dla płodu zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Co ciekawe, od pewnego czasu nie ma już przeciwwskazań do stosowania znieczulenia w czasie ciąży. Rozwój medycyny poszedł tak bardzo naprzód, że substancje znieczulające nie stanowią już żadnego zagrożenia dla nienarodzonego dziecka.

Oczywiście o tym, czy wizyta u stomatologa powinna się odbyć, decyduje samopoczucie ciężarnej oraz zalecenia prowadzącego ciążę ginekologa. Jeśli danego dnia przyszła mama czuje się wyjątkowo źle, to lepiej przesunąć wizytę u dentysty na inny termin.