Implanty zębowe
Pexels

Wdrożenie leczenia implantologicznego jest konieczne w jak najkrótszym czasie od momentu powstania ubytku w uzębieniu. Ma to związek z potencjalnymi dalszymi uszkodzeniami okolicznych zębów, zanikiem kości czy odsłanianiem się szyjek zębowych zęba przeciwstawnego. Dowiedz się, z czym wiąże się zabieg implantacji.

Kiedy wstawia się implanty zębowe?

Implanty zębowe wstawia się w sytuacji, w której doszło do pojawienia się ubytków w naturalnym uzębieniu Pacjenta, niezależnie od tego, czy powstały w wyniku zaawansowanej próchnicy, niewykształconych zawiązków zębów, wypadków czy urazów mechanicznych. Można uzupełniać w ten sposób zarówno pojedyncze, jak i mnogie braki. Możliwe jest także przeprowadzenie rekonstrukcji całego uzębienia lub wszczepienie implantu w celu wygodniejszego korzystania z protez ruchomych.

Do czego służy implant?

Implant pełni funkcję akcesorium imitującego korzeń zęba, które wszczepia się w kość Pacjenta. Następnie na implancie mającym najczęściej postać niewielkiego wkrętu, umieszcza się koronę. Implanty wykonane są z tworzywa cyrkonowego lub tytanu, co sprawia, że nie wywołują reakcji alergicznych i są w stanie idealnie stopić się z naturalnymi tkankami Pacjenta.

Zastosowanie implantu w miejscu ubytku w jamie ustnej pozwala uniknąć powikłań wynikających z braku pojedynczego zęba takich jak problemy z przeżuwaniem i osuwaniem się sąsiadujących zębów. Wszczepianie implantów zębowych nie wiąże się także z koniecznością zeszlifowania zębów tak jak w przypadku zakładania mostów protetycznych.

leczenie implantologiczne

Pexels

Jak przygotować się do leczenia implantologicznego?

Podstawą przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego jest badanie dentystyczne. Jeśli Pacjent cierpi na choroby dziąseł lub posiada ubytki próchnicowe, należy je najpierw wyleczyć, żeby móc rozpocząć działania zmierzające w kierunku wszczepienia implantu. Następnie wykonuje się zdjęcie radiologiczne oraz jeśli są wskazania – stożkową tomografię komputerową, która jest dokładniejsza niż zdjęcie pantomograficzne. Lekarz przeprowadza także dokładny wywiad z Pacjentem, którego celem jest ustalenie, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

W pierwszym etapie leczenia, po zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu wszczepiania implantów zębowych, konieczne jest umieszczenie implantu w kości w odpowiedniej pozycji. W tym celu nacina się delikatnie dziąsło i wierci w kości otwór, który pozwoli na wkręcenie w nią implantu. Wszystko odbywa się pod znieczuleniem, zatem Pacjenci nie muszą obawiać się dyskomfortu związanego z leczeniem.

Implant pozostawia się w jamie ustnej na kilka miesięcy, aby mógł zrosnąć się z kością. Mocuje się do niego także koronę tymczasową. Po kilku miesiącach w implant wkręca się śrubę gojącą, a następnie łącznik i koronę właściwą, która idealnie odwzorowuje kształt i kolor zęba, który wcześniej znajdował się w uzupełnianym miejscu. Odpowiednio przeprowadzone leczenie implantologiczne da komfort Pacjentowi i pozwoli wyzbyć się wielu kompleksów.